Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok. Nawet 16 stopni powyżej zera
Pogoda w najbliższych dniach będzie kształtowana przez ośrodki niżowe znad Atlantyku. Przyniosą one ze sobą wyjątkowo wysoką — jak na tę porę roku — temperaturę, a także zachmurzenie i przelotne opady deszczu. Synoptycy nie mają dobrych wieści dla wszystkich, którzy marzą o zimowej aurze na Sylwestra i Nowy Rok - temperatura na zachodzie kraju może przekroczyć 15 st. C. Będzie wietrznie.
Od kilku dni Polska znajduje się pod strefą frontów atmosferycznych znad środkowego Atlantyku. To one odpowiadają za poświąteczne ocieplenie i deszczową — w wielu miejscach — pogodę. Bardzo ciepłe masy powietrza będą napływać do kraju również w Sylwestra i Nowy Rok.
Pogoda na Sylwestra 2022. Uwaga na porywisty wiatr
Prognozy synoptyków są zgodne - w tym roku czeka nas wyjątkowo ciepły Sylwester. Przymrozki wystąpią jedynie lokalnie o poranku. Powinni spodziewać się ich mieszkańcy Małopolski i ziemi świętokrzyskiej. Z każdą godziną temperatura powietrza będzie jednak rosnąć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sylwester w Zakopanem. Jak długo trzeba czekać na stolik w restauracji?
Jak przewidują eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura maksymalna 31 grudnia wyniesie nawet 15 stopni Celsjusza, a miejscami delikatnie przekroczy tę wartość. Najcieplej będzie na zachodzie kraju - na Dolnym Śląsku, ziemi lubuskiej oraz w części Wielkopolski. W pozostałych regionach również nastąpi wyraźne ocieplenie - termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od 8 stopni na Podkarpaciu, przez 12-13 w centrum i na południu. Mieszkańcy zachodniej i północnej Polski powinni pamiętać o parasolach - synoptycy przewidują lokalne opady deszczu. W całym kraju spodziewany jest także dość silny wiatr, wiejący w kierunku południowo-zachodnim. Jego porywy mogą osiągnąć nawet 100 km/h.
Pogoda 31 grudnia. Noc sylwestrowa ciepła i wietrzna
Noc sylwestrowa również będzie ciepła i pochmurna. W całym kraju termometry wskażą wartości dodatnie - wyjątkiem będą jedynie tereny położone wysoko w górach. Wyjątkowo ciepła noc czeka mieszkańców zachodniej Polski, gdzie wskazania termometrów mogą przekroczyć 10 stopni na plusie. Odrobinę chłodniej będzie na wschodzie i południu kraju, gdzie temperatura wyniesie od 5 stopni na Suwalszczyźnie po 8-9 kresek powyżej zera na Śląsku, w Małopolsce i na Mazowszu.
Noc z 31 grudnia na 1 stycznia niemal w całej Polsce będzie pochmurna - przejaśnienia wystąpią jedynie na południu kraju. IMGW ostrzega również przed silnym wiatrem, którego porywy mogą osiągnąć 90 km/h. W Sylwestra warto mieć przy sobie parasol - synoptycy prognozują opady deszczu oraz mżawkę w centrum, na zachodzie i północy kraju.
Pogoda na Nowy Rok. Ciepło i pochmurnie
Nowy, 2023 rok przywita Polaków pochmurną i wietrzną pogodą. Wciąż jednak będzie ciepło. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 10 st. Celsjusza na Pomorzu i Podkarpaciu przez 13-14 stopni w centrum i na południu po nawet 15 kresek powyżej zera na Dolnym Śląsku i na zachodzie kraju. Mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego powinni uważać na porywy wiatru, które miejscami osiągną 60 km/h.
Niedziela, 1 stycznia w większości Polski będzie pochmurna. Rozpogodzenia mogą wystąpić jedynie na południu kraju. Mieszkańcy północnej i wschodniej Polski powinni za to przygotować parasole - w Nowy Rok w tych regionach spodziewane są opady deszczu i mżawki.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.