Pogoda długoterminowa na styczeń. Wróci zima?
Długoterminowa prognoza pogody opracowana przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazuje, że pierwszy miesiąc 2023 roku będzie wyjątkowo ciepły. Synoptycy przewidują, że w styczniu anomalia średniej temperatury powietrza w Polsce będzie wyższa względem normy wieloletniej. Czy wróci zima? Eksperci nie mają dobrych wiadomości.
27.12.2022 08:56
Prognoza przedstawiona przez CMM IMGW została opracowana na podstawie danych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Według ekspertów cechują się one dużą sprawdzalnością.
Pogoda styczeń 2023. Będzie ciepło
Zgodnie z prognozami, nadchodzące tygodnie przyniosą bardziej wiosenną, aniżeli zimową aurę. Średnia temperatura maksymalna w Polsce będzie przybierać wartości dodatnie a minimalna - nieznacznie poniżej 0 st. C. Warto pamiętać, że nie oznacza to jednak, że silniejsze mrozy w styczniu w ogóle nie wystąpią - przedstawione dane dotyczą bowiem uśrednionych wartości, które nie obejmują lokalnych i często nagłych zjawisk pogodowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza dekada stycznia będzie kontynuacją odwilży, która dotarła do Polski przed świętami Bożego Narodzenia. Temperatury w wielu regionach nawet w nocy nie spadną poniżej zera, ciepło będzie również za dnia. Jak przewidują synoptycy, nieznaczne ochłodzenie może nastąpić w drugiej połowie miesiąca - miejscami średnia temperatura powietrza spadnie, wystąpią lokalne przymrozki.
Pogoda na styczeń. Eksperymentalna prognoza IMGW
Najnowsze modele pogodowe wskazują, że w styczniu należy spodziewać się przelotnych a miejscami również intensywnych opadów. Synoptycy nie określają jednak ich rodzaju. Zgodnie z długoterminowymi prognozami pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, styczniowe opady, występujące na północy Polski mogą przekroczyć średnią wieloletnią. Odwrotna sytuacja będzie na południu, gdzie eksperci przewidują mniej opadów niż w ubiegłych latach.
Zima 2023. Pogoda na styczeń. Czy wróci śnieg?
Eksperci wskazują, że ze względu na prognozowaną, wysoką temperaturę powietrza opady śniegu w styczniu — jeżeli wystąpią — będą raczej śladowe i lokalne. Częściej należy spodziewać się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem lub marznącego deszczu "Polska będzie się często znajdować pomiędzy słabym obszarem wyżowym a głębszymi ośrodkami niżowymi znad północnej i północno zachodniej Europy oraz północnego Atlantyku. Fronty atmosferyczne związane z niżami będą często przynosić przelotne opady mieszane. Śnieg nawet jeśli spadnie, to w dłuższej perspektywie będzie topniał, gdyż temperatury będą często w ciągu doby przechodzić przez 0 st. C." - podaje serwis dobrapogoda24.pl.
Eksperymentalne, długoterminowe prognozy należy traktować orientacyjnie - przypominają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.