Trwa ładowanie...

Kiedy spadnie śnieg? Synoptycy wskazują termin. Długoterminowa prognoza pogody dla Polski

Pierwsze w sezonie, intensywne opady śniegu, które miały miejsce w połowie grudnia, przypomniały, że zima w Polsce jest nieprzewidywalna. Tuż po śnieżycach i dwucyfrowym mrozie nastąpiło jednak ocieplenie, które wskazuje, że białych świąt w tym roku nie będzie. Kiedy więc znów można spodziewać się opadów śniegu? Synoptycy przestawili wstępne prognozy.

Kiedy spadnie śnieg? Mamy wstępne prognozyKiedy spadnie śnieg? Mamy wstępne prognozyŹródło: Pexels, WXCHARTS
d21e6ci
d21e6ci

Tegoroczna zima pokazała już swoje niebezpieczne oblicze. Polacy najpierw musieli mierzyć się ze śnieżycami i siarczystym mrozem, a później uważać na niebezpieczne roztopy oraz ślizgawicę, zagrażającą życiu oraz zdrowiu. Meteorolodzy wskazują, że pogoda w kolejnych dniach będzie kontynuacją roztopów i ocieplenia. Pojawiły się również wstępne prognozy dotyczące powrotu opadów śniegu.

Kiedy wróci zima? Wstępne prognozy

Zgodnie ze średnioterminową prognozą pogody, przedstawioną przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, wyjątkowo ciepła aura utrzyma się w Polsce nie tylko przez Boże Narodzenie, ale również w poświątecznym okresie, a nawet na początku nowego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Minimalna szansa na zmiany. Tak prognoza niektórych zasmuci

Z modelu WRF-GFS wynika, że temperatura w kraju będzie na zmianę nieznacznie rosła i spadała - niewielkie przymrozki wystąpią jedynie w nocy. Tuż po świętach nastąpi delikatne, dwudniowe ochłodzenie. W kolejnych dniach należy jednak spodziewać się wzrostu temperatur - przed Sylwestrem termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą nawet 7 kresek na plusie. Po Nowym Roku temperatura znów wzrośniena początku stycznia mieszkańcy południa i południowego zachodu mogą spodziewać się nawet 11 stopni Celsjusza. Anomalia średniej temperatury powietrza względem normy wieloletniej wyniesie niemal 4 stopnie. Występujące wówczas opady, z dużym prawdopodobieństwem nie będą śniegiem.

Kiedy spadnie śnieg 2023? Eksperymentalne prognozy długoterminowe

Z opracowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW prognoz wynika, że stopniowe ochłodzenie nastąpi w Polsce już w drugim tygodniu 2023 roku. Średnia temperatura minimalna w tym czasie będzie kształtować się nieznacznie w okolicach 0 st. C. Opady, które wówczas wystąpią, mogą okazać się śniegiem lub śniegiem z deszczem. Kolejne tygodnie stycznia przyniosą niewielkie przymrozki w nocy i minimalne temperatury powyżej zera w dzień. W drugiej dekadzie pierwszego miesiąca w roku eksperci chociaż przewidują opady, nie są w stanie w stu procentach określić ich rodzaju.

Kiedy spadnie śnieg? Styczeń wyjątkowo ciepły CMM IMGW
Kiedy spadnie śnieg? Styczeń wyjątkowo ciepłyŹródło: CMM IMGW

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21e6ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21e6ci
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj