Długoterminowa prognoza. Pogoda w styczniu nas zaskoczy?
Rok 2023 zbliża się wielkimi krokami. Czy styczeń będzie prawdziwym zimowym miesiącem? Pierwsze prognozy mogą jednak rozczarować fanów zimy. Miesiąc ten ma być cieplejszy niż wynika to z normy klimatycznej.
Portal dobrapogoda24.pl powołuje się na dwa modele synoptyczne: amerykański CFSv2 i europejski ECMWF. Analizują one ogólny zarys trendu, który nakreśla, czy będzie występować mróz, śnieg i śnieżyce, czy czekać nas będzie wiele dni z deszczem, silniejszym wiatrem i temperaturą wyższą niż wynika z normy wieloletniej.
Aktualnie oba modele zapowiadają, że styczeń może być cieplejszy niż wynika to z normy klimatycznej. Amerykański model szacuje, że temperatura wyniesie ok. 1,5-2 stopni Celsjusza poniżej średniej wieloletniej. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji wyliczane jest na poziomie 50-65 proc.
Z kolei model ECMWF wylicza, że dodatnia anomalia będzie mniejsza i wyniesie 0,5-1 stopni Celsjusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Będą białe święta? Synoptyk o wstępnych prognozach
Śnieg będzie topniał
W styczniu zmieni się też ogólny zarys układu barycznego w Europie. Polska ma się znajdować pomiędzy słabym obszarem wyżowym, a głębszymi ośrodkami niżowymi znad północnej i północno zachodniej Europy oraz północnego Atlantyku. Fronty atmosferyczne związane z niżami mają często przynosić przelotne opady mieszane. Śnieg nawet jeśli spadnie, to w dłuższej perspektywie będzie topniał. Wyjątkiem mają być rejony podgórskie i górskie.
Modele prognozują też wystąpienie silniejszej wichury w czasie podejścia głębszego niżu, lokalnie z burzami, jak również krótkiego i nielicznego prawdopodobieństwa ochłodzenia w czasie zaciągnięcia chłodniejszego powietrza przez niż.
9 grudnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zamieścił eksperymentalną prognozę pogody na styczeń 2023 roku. Według niej średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W północnej części Polski możliwe jest wystąpienie miesięcznej sumy opadów powyżej normy, a w południowej - poniżej normy.
Źródło: dobrapogoda24.pl
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Czytaj też: