Trwa ładowanie...

PO zwróci się do PKW i prokuratury o zbadanie sprawozdania finansowego PiS

Politycy PO zapowiedzieli złożenie zawiadomień do PKW i prokuratury w sprawie finansowania kampanii wyborczej PiS w 2015 roku. Według nich partia ta nielegalnie sfinansowało za unijne pieniądze jedną z konwencji wyborczych. Do sprawy odniósł się marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS.

PO zwróci się do PKW i prokuratury o zbadanie sprawozdania finansowego PiSŹródło: East News, fot: DOMINIK GAJDA/REPORTER
d3zvs9e

Według doniesień portalu wyborcza.pl "Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, międzynarodowa partia polityczna, skupiająca ugrupowania konserwatywne i eurosceptyczne, w tym PiS, nielegalnie sfinansowała za unijne pieniądze katowicką konwencję Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku". "To wynik śledztwa 'Wyborczej', holenderskiego dziennika 'NRC Handelsblad' i belgijskiego portalu Apache.be." - napisano.

Sławomir Nitras (PO) przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że "pieniądze, które były przeznaczone na działalność merytoryczną partii, zostały wykorzystane na agitację wyborczą PiS-u". W jego ocenie doszło do złamania przepisów ordynacji wyborczej. Zaznaczył, że zakazuje ona finansowania partii za pieniądze z zagranicy. - Doszło do sytuacji dramatycznej z punktu widzenia wizerunku Polski - dodał.

d3zvs9e

Zobacz także: Od "zera" do bohatera. Historia kariery Zbigniewa Ziobry

Poinformował, że Platforma Obywatelska zwróci się do Państwowej Komisji Wyborczej z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. - PKW powinna jeszcze raz sprawdzić sprawozdanie PiS, cofnąć dotację, nie przyjąć sprawozdania PiS-u za rok 2015 i za kampanię w roku 2015 - wymieniał.

Dodał, że w tej sprawie zawiadomiona zostanie również prokuratura, "dlatego, że złamano prawo o finansowaniu partii politycznych". - Platforma zażąda jednocześnie, by Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wycofał się z tej sprawy i nie uczestniczył w postępowaniu - mówił. Jego zdaniem, jako lider ugrupowania wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, Ziobro "jest bezpośrednio zaangażowany w ten proceder".

d3zvs9e

Zdaniem Nitrasa, z postępowania w tej sprawie powinien zostać wyłączony również Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, który - jak przekonywał Nitras - "aktywnie uczestniczył w 'eventach'" finansowanych nielegalnie za pieniądze unijne.

Wniosek o zbadanie finansowania kampanii wyborczej PiS z 2015 roku złożyła w czwartek do PKW również Partia Razem. Wskazano w nim, że "europejska partia polityczna Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów niezgodnie z unijnymi przepisami wsparła imprezę zorganizowaną przez Prawo i Sprawiedliwość". We wniosku, który opublikowano na Twitterze podkreślono, że środki te mogły być przekazane "w sposób niezgodny także z polskim prawem", gdyż zgodnie z ustawą o partiach politycznych, mogą być one finansowane jedynie "przez obywateli polskich, mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej".

O te zarzuty został spytany w TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który był jedną z osób odpowiedzialnych za kampanię PiS w 2015 r. - To nieprawda i ja się z tym nie zgadzam, ponieważ znam dokładnie szczegóły, w jaki sposób są wydawane te pieniądze. To z całą pewnością nie były pieniądze wydawane na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości - odparł.

Podkreślił, że gdyby w związku z tą sprawą, PE nałożył na PiS karę, to partia "będzie się na pewno odwoływać. Dodał, że jego zdaniem, w tej sprawie prawo nie zostało złamane".

d3zvs9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zvs9e
Więcej tematów