Trwa ładowanie...
d1866n7

Platforma Obywatelska nie poprze wniosku o Trybunał Stanu dla Mariana Banasia

- Posłowie PO nie poprą wniosku Lewicy o Trybunał Stanu dla prezesa NIK Mariana Banasia - poinformował rzecznik partii Jan Grabiec. Zdaniem partii, żeby rozpocząć procedurę, trzeba mieć wystarczająco udokumentowane zarzuty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marian Banaś, prezes NIK
Marian Banaś, prezes NIK (PAP, Fot: Mateusz Marek)
d1866n7

Lewica już w grudniu przygotowała wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NIK Mariana Banasia. W poniedziałek szef klubu Krzysztof Gawkowski zaapelował do PO, PSL i PiS o podpisanie się pod wnioskiem.

Rzecznik PO Jan Grabiec zapowiedział, że partia nie poprze wniosku Lewicy o Trybunał Stanu dla prezesa NIK - podaje Polsat News za PAP.

- Rozpoczynanie procedury bez wystarczającego udokumentowania zarzutów, może doprowadzić do uniknięcia odpowiedzialności konstytucyjnej - stwierdził Grabiec.

d1866n7

Rzecznik PO dodał, że najpierw trzeba zgromadzić materiał dowodowy, na czym teraz skupia się Platforma. Próbuje ona w ramach kontroli poselskich uzyskać dokumenty, które mogą stanowić dowód. Jan Grabiec zapewnia jednak, że jeśli dowody się pojawią, wtedy Platforma "nie będzie się wahać i poprze wniosek".

Jak ustaliła Wirtualna Polska już na początku stycznia, nie ma szans, by wniosek klubu Lewicy o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NIK Mariana Banasia został złożony w Sejmie. Do tej pory nie udało się zebrać nawet połowy wymaganych głosów. Wniosku nie poparli m.in. politycy Platformy Obywatelskiej.

Czytaj także:Jest śledztwo w sprawie nieprawidłowości w skarbówkach

Śledztwo ws. oświadczeń majątkowych

Wniosek o postawienie prezesa NIK przed TS może złożyć prezydent lub minimum 115 posłów. Decyzję o tym podejmuje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby posłów.

d1866n7

Marian Banaś został prezesem NIK 30 sierpnia ubiegłego roku. Wybrano go na 6-letnią kadencję.

We wrześniu TVN wyemitował reportaż, z którego wynikało m.in., że Banaś zaniżał w oświadczeniach majątkowych dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, w której pokoje są wynajmowane na godziny.

Na początku grudnia Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło w prokuraturze m.in. CBA.

Źródło: Polsat News

d1866n7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1866n7

Podziel się opinią

Share
d1866n7
d1866n7
Więcej tematów