Otworzą kolejny front? Koalicja ma plan na Przyłębską
Zbliża się czas, w którym koalicja przedstawi treść uchwały sejmowej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Rząd bierze także pod uwagę wprowadzenie zmian w konstytucji. Chodzi przede wszystkim o kwestię sędziów dublerów.
12.02.2024 | aktual.: 12.02.2024 11:16
To będzie jedna uchwała, która ma skupiać się przede wszystkim na sędziach dublerach, a także na zaakcentowaniu tego, że cały Trybunał "jest skażony" - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na "ważnego polityka z rządu". Słychać również postulaty, m.in. Szymona Hołowni, by zająć się sprawą przewodnictwa Julii Przyłębskiej w TK.
Granice uchwały
Pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, jak daleko posunie się nowa uchwała ws. TK. Może się okazać, że na jej mocy rząd zrezygnuje z publikacji orzeczeń tej instytucji, jak to miało miejsce przez pewien czas za rządów PiS. Obecnie wszystkie wyroki są publikowane, jednak te z udziałem sędziów dublerów posiadają specjalną adnotację, która stwierdza ich wadliwość wobec orzeczeń TSUE czy ETPcz. Jak podaje "DGP", rezygnacja z publikacji wyroków TK mogłaby zadziałać na niekorzyść rządu i wprowadzać problemy związane z tym, czy publikować wyroki korzystne dla obecnej koalicji.
Co z konstytucją?
Obecne władze biorą także pod uwagę wprowadzenie zmian w konstytucji. Chodzi o sposób wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a także o to, by móc usunąć obecny skład TK i ustanowić nowy. Tu jednak istnieje przeszkoda w postaci polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy mogą być niechętni takim zmianom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W partii zdania są podzielone. Część ludzi chciałaby uspokojenia nastrojów, a część przyjmuje twardą postawę - mówi jeden z polityków PiS w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
Na zmiany w konstytucji niechętnie patrzy także Lewica, która obawia się, że mogą one być pretekstem do wprowadzenia kwestii światopoglądowych, np. dotyczących aborcji. Istnieje więc możliwość, że rząd zrezygnuje ze zmian konstytucyjnych w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i poczeka, aż kadencja kolejnych sędziów TK samoistnie upłynie. Jeszcze w tym roku w taki sposób dojdzie do wymiany trzech sędziów, w przyszłym - dwóch.
Zmiany w KRS
Wszystko wskazuje na to, że najszybciej rząd zajmie się Krajową Radą Sądownictwa. Zdaniem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara jest szansa, że Sejm rozpatrzy tę sprawę na posiedzeniu, które odbędzie się w tym tygodniu. Projekt "zakłada powrót do dawnego sposobu wyboru członków sędziowskich KRS, czyli że to sędziowie będą wybierać członków KRS. Projekt został poddany bardzo kompleksowym konsultacjom społecznym (...) Chcemy doprowadzić do przywrócenia stanu zgodności funkcjonowania KRS z konstytucją, tak jak to było przed 2017 r." - przytoczył słowa Bodnara "DGP".
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna