Trwa ładowanie...

Paliwo E10. Na stacjach pojawi się nowa benzyna. Rząd wydał komunikat

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, od stycznia 2024 roku na stacjach benzynowych zostanie wprowadzony nowy rodzaj paliwa. Benzyna 95-oktanowa o symbolu E10 zastąpi dotychczas dystrybuowaną E5. Resort klimatu ostrzega, że część kierowców może mieć problemy z zatankowaniem nowego paliwa.

Paliwo E10. Kiedy nowa benzyna na stacjach? Do jakich pojazdów?Paliwo E10. Kiedy nowa benzyna na stacjach? Do jakich pojazdów?Źródło: Pexels, X
d40wtwq
d40wtwq

Jak na portalu X (dawniej Twitter) wyjaśniło MKiŚ, wprowadzenie paliwa E10 wynika z konieczności zwiększenia udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych. Nowe paliwo będzie wprowadzane stopniowo. Co to oznacza dla kierowców?

Nowe paliwo E10. Do jakich aut?

Paliwo E10, które już wkrótce będzie dostępne na stacjach benzynowych, zawiera do 10 proc. biokomponentów, czyli bioetanolu. Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Polska będzie 18. krajem w Unii Europejskiej, który wprowadzi benzynę E10. Czy w związku ze zmianą kierowcy muszą podjąć jakieś działania?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Samochody elektryczne jeżdżą na węgiel? "To jest nietrafiony argument"

Resort klimatu wyjaśnia, że dla większości właścicieli pojazdów, wprowadzenie benzyny silnikowej 95-oktanowej E10 nie wymaga dodatkowych działań. "W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 - potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa" - wyjaśniono w komunikacie.

d40wtwq

Część właścicieli pojazdów może mieć jednak problem z zatankowaniem nowego rodzaju paliwa. MKiŚ informuje bowiem, że "benzyna silnikowa E10 jest kompatybilna ze zdecydowaną większością silników o zapłonie iskrowym, które były wyprodukowane po 1 stycznia 2010 r.". Właściciele starszych pojazdów powinni więc sprawdzić, czy jest on kompatybilny z paliwem E10. W jaki sposób?

Paliwo E10. Lista aut. Jak sprawdzić?

Kierowcy, którzy nie są pewni, czy ich pojazd jest przystosowany do korzystania z nowego rodzaju paliwa, mogą sprawdzić to samodzielnie - na klapie wlewu paliwa, w instrukcji pojazdu bądź u producenta lub sprzedawcy samochodu.

Resort klimatu przygotował również wyszukiwarkę internetową, dostępną pod adresem e10.klimat.gov.pl. Po wybraniu z listy marki, modelu oraz roku produkcji pojazdu, system wskaże, czy jego silnik jest dostosowany do paliwa E10.

d40wtwq

Jak wyjaśnia MKiŚ, jeżeli kierowca nie ma pewności, czy silnik jego pojazdu jest dostosowany do korzystania z paliwa E10, powinien użyć paliwa E5. To nadal będzie dostępne na stacjach paliw w klasie premium. "Format E10 zostanie wprowadzony jedynie w benzynach 95, natomiast benzyny "Premium" 98 dalej będą sprzedawane w formacie E5" - wyjaśniono w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40wtwq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40wtwq
Więcej tematów