Odwołanie Witek? Wiadomo, co myślą Polacy
W związku z wydarzeniami podczas głosowania nad "lex TVN" opozycja chce odwołania marszałek Sejmu Elżbiety Witek. W najnowszym sondażu sprawdzono, co na ten temat myślą Polacy.
21.08.2021 12:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O to, czy Elżbieta Witek powinna stracić stanowisko, zapytano uczestników sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".
Co ciekawe, aż 50,2 proc. respondentów nie miało wątpliwości w tej kwestii i wskazało odpowiedź "tak". Przeciwnych takiemu rozwiązaniu było zaledwie 20,1 proc. odpowiadających.
Niemal 30 proc. badanych nie miało natomiast zdania na ten temat.
Wyniki sondażu skomentował na łamach "Rzeczpospolitej" Adam Jastrzębski z SW Research. Jak wskazał, odsetek badanych uważających, że Elżbieta Witek powinna utracić stanowisko, rośnie wraz z wiekiem respondentów (41 proc. wśród osób najmłodszych, 54 proc. wśród najstarszych).
Zobacz też: Co z odwołaniem Elżbiety Witek? Tajemnicza wypowiedź Krzysztofa Gawkowskiego
- Zmianę popiera częściej niż co druga osoba posiadająca wyższe wykształcenie i 6 na 10 respondentów o dochodach przekraczających 5000 zł - powiedział.
Jak dodał specjalista, pomysł odwołania Witek popierają często mieszkańcy miast liczących od 200 do 499 tys. mieszkańców. Aż 68 proc. z nich wskazało odpowiedź "tak".
Reasumpcja i kłopoty marszałek Witek
Przypomnijmy, że dyskusja wokół przyszłości Elżbiety Witek toczy się po sytuacji, do jakiej doszło 11 sierpnia w Sejmie. Marszałek zarządziła wówczas reasumpcję głosowania przegranego przez PiS.
Swoją decyzję Witek argumentowała powołaniem się na opinie pięciu prawników. Jak jednak ustaliła Wirtualna Polska, dokumenty te pochodziły z 2018 roku i dotyczyły zupełnie innej sprawy. Dodatkowo, jedna z ekspertyz stworzona była przez naukowca ukaranego za plagiat.
Wspólny wniosek opozycji w sprawie odwołania marszałek ma zostać złożony 15 września. Poparcie dla niego zapowiedziała w środę także Anna Kornecka z Porozumienia.
Źródło: Rzeczpospolita/Wiadomości WP