PolskaKłopoty marszałek Witek. Kornecka: Porozumienie na pewno poprze wniosek

Kłopoty marszałek Witek. Kornecka: Porozumienie na pewno poprze wniosek

Była wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka oświadczyła, że Porozumienie poprze wniosek o odwołanie Elżbiety Witek z funkcji marszałka Sejmu. Posłanka potwierdziła, że obecnie na opozycji toczą się rozmowy ws. wyboru kandydata na nowego przewodniczącego izby.

Odwołanie Marszałek Witek. Kornecka: Porozumienie na pewno poprze wniosek
Odwołanie Marszałek Witek. Kornecka: Porozumienie na pewno poprze wniosek
Źródło zdjęć: © East News | Adam Burakowski
Radosław Opas

Burza po decyzji o reasumpcji przegranego przez PiS głosowania, do jakiego doszło w Sejmie 11 sierpnia, nadal nie cichnie. Opozycja domaga się odwołania marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która zarządzając reasumpcję, powołała się na opinie pięciu prawników. Szybko okazało się, że opinie te pochodzą z 2018 roku i dotyczą innej sprawy - ustaliła Wirtualna Polska.

Po stronie opozycji trwają teraz rozmowy dotyczące wyboru kandydata na nowego marszałka Sejmu. Anna Kornecka z Porozumienia poinformowała w środę, że jej koledzy z partii poprą wniosek o odwołanie Witek.

- Porozumienie wypowiedziało się w tej sprawie stanowczo. Na pewno poprzemy wniosek o odwołanie marszałek Witek, ale to, czy zostanie odwołana i czy zostanie zmieniony marszałek, będzie zależeć od tego, kto będzie nowym kandydatem i czy uda się zdobyć większość w tej sprawie - powiedziała była podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii na antenie TVN 24.

Zobacz też: Zamieszanie wokół Elżbiety Witek. Grzegorz Schetyna wprost: to była decyzja Kaczyńskiego

Marszałek Witek do odwołania? Kornecka: Doszło do złamania regulaminu

Mówiąc o głosowaniu z 11 sierpnia posłanka Porozumienia stwierdziła, że był to "bardzo smutny incydent dla polskiego parlamentaryzmu". - Sformułowanie użyte przez marszałek Witek, że zasięgnęła opinii pięciu prawników, okazało się nieprawdą. Opinie prawne sporządzane są dla określonego stanu faktycznego i prawnego. Nie nadają się do zastosowania w każdej dowolnej sprawie, kiedy tylko mamy do czynienia z wnioskiem o reasumpcję - tłumaczyła Kornecka.

Podkreśliła, że w opinii członków Porozumienia "doszło do złamania regulaminu Sejmu". Jej zdaniem w momencie podejmowania przez Witek decyzji o reasumpcji mogło także dojść do "upartyjnienia stanowiska marszałka Sejmu i tym samym złamania Konstytucji".

Potwierdziła, że partie opozycyjne rozmawiają w tej chwili o wyborze kandydata na ewentualnego następcę Witek na stanowisku marszałka izby.

- Konieczne jest znalezienie takiej osoby, która zyska jak najszersze poparcie. Porozumienie uczestniczyło w rozmowach i też uważa, że powinien on być akceptowany przez wszystkie środowiska polityczne, w tym być może też przez część środowiska Zjednoczonej Prawicy - dodała Kornecka.

Źródło: TVN24

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)