Trwa ładowanie...

"Lex TVN". Wniosek o reasumpcję głosowania. Podpisali się m.in. Kaczyński i Suski

Złożony przez posłów PiS wniosek o reasumpcję przegranego przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego głosowania w Sejmie budzi kontrowersje. W czwartek poznaliśmy treść wniosku i nazwiska posłów, którzy się pod nim podpisali.

Share
Lex TVN. Wniosek o reasumpcję głosowania. Podpisali się m.in. Kaczyński i Suski Lex TVN. Wniosek o reasumpcję głosowania. Podpisali się m.in. Kaczyński i Suski Źródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d3npd8c

W środę Sejm zajmował się m.in. projektem "lex TVN". Atmosfera w Sejmie była bardzo gorąca, bo do końca nie było wiadomo, czy PiS po wyjściu z koalicji Porozumienia ma większość umożliwiająca przegłosowanie budzącej kontrowersje nowelizacji. Rządzący przegrali trzy głosowania o rozszerzenie porządku obrad m.in. o informację prezesa NIK i ministra zdrowia.

Posłowie Bartłomiej Sienkiewicz i Władysław Kosiniak-Kamysz złożyli wnioski o odroczenie obrad do września, by prezes NIK i minister zdrowia mieli czas przygotować się do udzielenia informacji. Marszałek Sejmu poddała wniosek pod głosowanie.

Opozycji udało się go przeforsować stosunkiem głosów 229 do 227. Oznaczało to, że izba niższa nie zajmie się także na tym posiedzeniu Sejmu projektem "lex TVN", który wrócił z komisji.

d3npd8c

Zobacz też: Radosław Sikorski bezwzględny dla Kukiza. Tak się tłumaczy

PiS znalazł jednak wyjście z sytuacji. Po długiej przerwie marszałek Elżbieta Witek poinformowała, że popełniła błąd, nie podając terminu, do którego odroczone będzie posiedzenie Sejmu. I poddała pod głosowanie wniosek o reasumpcję głosowania dotyczącego przerwy w obradach. Podpierała się przy tym opiniami pięciu prawników, których nazwisk nie podała.

Dzięki trzem głosom posłów Kukiz'15 wniosek o odroczenie obrad w powtórnym głosowaniu został odrzucony.

d3npd8c

"Lex TVN". Wniosek o reasumpcję głosowania. Podpisali się m.in. Kaczyński i Suski

Kto podpisał się pod wnioskiem o reasumpcję? To do czwartku było tajemnicą. Ujawnili to w posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński.

"Oto wniosek o reasumpcję głosowania Jedno zdanie uzasadnienia. Wynik nie budził wątpliwości. Ten wniosek nie mógł stanowić podstawy do reasumpcji. Pozaregulaminowe bezprawie! Pod wnioskiem: Kaczyński, Morawiecki, Kukiz" - napisał na swoim profilu na Twitterze Michał Szczerba.

Okazuje się, że uzasadnienie wniosku, pod którym zgodnie z regulaminem podpisało 30 posłów, składa się z jednego zdania. "Z uwagi na nieprecyzyjne zarządzenie głosowania o odroczenie bez podania daty odroczenia wnosimy o reasumpcję niniejszego głosowania" - napisano.

Kto podpisał się pod wnioskiem? Między innymi Jarosław Kaczyński, Marek Suski, Mateusz Morawiecki, Ryszard Terlecki, Piotr Gliński, Radosław Fogiel i Anita Czerwińska. Na wniosku widnieją też podpisy trzech posłów Kukiz'15 - Pawła Kukiza, Jarosława Sachajko i Stanisława Żuka.

d3npd8c

Dodajmy, że tylko trzech podpisanych pod wnioskiem posłów głosowało podczas reasumpcji inaczej niż podczas pierwszego głosowania. Byli to trzej posłowie Kukiz' 15.

To głosowanie sprawiło, że tego dnia Sejm debatował dalej i przegłosował kilka budzących kontrowersje ustaw, m.in. tzw. lex TVN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3npd8c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3npd8c
d3npd8c
Więcej tematów