Objawy koronawirusa. Jak rozpoznać COVID-19? Niektórych objawów możesz nie znać

Kaszlesz, masz gorączkę, bolą cię mięśnie. Zastanawiasz się, czy to objawy koronawirusa, czy grypy. Jak rozpoznać zakażenie wirusem SARS-CoV-2?

Objawy koronawirusa
Objawy koronawirusa
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Jakie są objawy koronawirusa? Jak rozpoznać chorobę COVID-19? Czy każdy zakażony wirusem SARS-CoV-2 ma takie same objawy?

Objawy koronawirusa. Co może wskazywać na zakażenie?

U różnych pacjentów choroba COVID-19 może rozwijać się inaczej, zatem również objawy koronawirusa mogą być różne.

Objawy koronawirusa. Które objawy najczęściej występują?

Lekarze wskazują, że najczęstszymi objawami koronawirusa są: gorączka, suchy kaszel i zmęczenie.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), objawy koronawirusa pojawiają się najczęściej po 5-6 dniach od zakażenia, jednak u niektórych osób mogą pojawić się znacznie później, nawet 14 dni po zakażeniu.

Gorączka, kaszel i zmęczenie to jednak niejedyne objawy koronawirusa. Pojawiają się też inne, choć rzadziej. Są to między innymi: bóle mięśni, ból gardła, ból głowy, zapalenie spojówek, utrata smaku i węchu, biegunka, wysypka skórna.

U większości zakażonych osób COVID-19 ma łagodny lub umiarkowany przebieg. Pacjenci ci wracają do zdrowia bez konieczności hospitalizacji. Niestety, zwłaszcza u osób z dodatkowymi obciążeniami, ze słabą odpornością i chorobami współistniejącymi, COVID-19 może mieć poważny przebieg.

Objawy koronawirusa mogą wówczas być bardzo poważne, a chory musi jak najszybciej trafić do szpitala. Jest to konieczne, gdy pacjent ma trudności z oddychaniem lub odczuwa duszność, czuje ucisk lub ból w klatce piersiowej, albo ma problem z mówieniem lub poruszaniem się (utrata mowy lub zdolności ruchowych).

Zdarza się także, że objawy koronawirusa nie występują u zakażonej osoby. Taka sytuacja jest niebezpieczne, ponieważ – choć u tej osoby choroba rozwija się bezobjawowo – to jednak może ona zarażać innych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)