Nowelizacja Kodeksu Pracy 2023. Zmiany dla pracowników. Nie wszyscy będą zadowoleni
Wraz z początkiem nowego roku zmienią się przepisy Kodeksu Pracy. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie unijnych dyrektyw, dotyczących zachowania równowagi pomiędzy obowiązkami służbowymi a czasem prywatnym. Co czeka pracowników w 2023? Niektóre grupy mogą liczyć na dodatkowe dni wolne.
Część zmian, które mają obowiązywać od 2023 r., zgodnie z zaleceniami unijnymi powinny wejść w życie już w sierpniu bieżącego roku. Przepisy, choć jeszcze nie są zatwierdzone, już teraz wywołują kontrowersje. Według ekspertów, z niektórych zapisów pracownicy będą korzystać niechętnie.
Zmiany w Kodeksie Pracy. Co zmieni się od 2023 roku?
Najważniejsze zmiany, które mają wejść w życie od nowego roku, dotyczą dwóch unijnych dyrektyw. Pierwsza z nich mówi o tzw. work-life balance, czyli zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym rodziców oraz opiekunów dzieci. Druga, wskazuje na obowiązki informacyjne pracodawców wobec zatrudnionych pracowników. Obie dyrektywy stanowią obiekt dyskusji zarówno związków zawodowych, jak i osób zatrudniających. Kolejne nowelizacje mają dotyczyć umów na czas próbny i określony, dodatkowych dni wolnych oraz przerw dla pracowników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kodeks Pracy 2023. Zmiany nie wszystkim się podobają
Zapowiadana nowelizacja przepisów, jest tematem rozmów pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami. Zmiany mają bowiem wprowadzić m.in. dłuższy urlop rodzicielski, dwa dodatkowe dni usprawiedliwionej nieobecności czy dodatkowy, pięciodniowy niepłatny urlop opiekuńczy dla rodziców i opiekunów.
– Prawo do skorzystania z dodatkowego, pięciodniowego urlopu opiekuńczego, najprawdopodobniej nie będzie cieszyło się pierwszorzędnym zainteresowaniem ze względu na to, że urlop jest bezpłatny - wskazuje w rozmowie z serwisem money.pl, prawnik i ekspert Altkom Akademii, Michał Szypniewski. Rozmówca zauważa, że również dwa dodatkowe dni, z których może skorzystać pracownik w przypadku nagłych sytuacji losowych, nie są w pełni płatne.
Wątpliwości drugiej strony, a więc pracodawców zauważa Marcin Frąckowiak, ekspert prawa pracy i radca prawny z Kancelarii Sadowski i Wspólnicy. Jego zdaniem, aktualny projekt zmian w Kodeksie Pracy 2023 nie przewiduje możliwości weryfikacji przez przełożonych, czy do sytuacji losowej faktycznie doszło.
– Ustawodawca nie przewidział odmowy udzielenia pracownikowi dnia wolnego w przypadku wystąpienia siły wyższej, a jednocześnie nie wprowadził żadnego mechanizmu umożliwiającego pracodawcy weryfikację podawanych informacji - podkreśla.
Nowy Kodeks Pracy. Dodatkowy urlop opiekuńczy i zmienione zasady podpisywania umów
Wątpliwości budzi także kwestia dodatkowego, pięciodniowego urlopu opiekuńczego. Zgodnie z projektem zmian, będą mogli z niego skorzystać pracownicy opiekujący się członkiem rodziny, jednak wyłącznie w przypadku, gdy taka osoba będzie zamieszkiwała wraz z pracownikiem.
Nowelizacja Kodeksu Pracy, która ma wejść w życie od nowego roku, zawiera także zapisy, dotyczące umów na okres próbny oraz czas określony. Zgodnie z projektem, okres, na jaki będą zawierane umowy próbne, ma być zależny od rodzaju kolejnego kontraktu. W przypadku umów na czas określony, pracodawca podczas ich wypowiadania będzie miał obowiązek uzasadnienia swojej decyzji. Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który powinien zostać wdrożony w połowie 2022 roku, wciąż znajduje się w fazie legislacji.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.