Zaległy urlop. Do kiedy trzeba wykorzystać? Zegar tyka
Zbliża się ważny termin dla pracowników. Do 30 września mogą oni wykorzystać zaległy urlop, przysługujący im za poprzedni rok. Co grozi pracodawcy za nieudzielenie wolnego? Czy niewykorzystany urlop przepada? Sytuację obu stron regulują zapisy Kodeksu Pracy.
Kodeks Pracy jasno ustala liczbę dni urlopowych, przysługujących pracownikom, a także okoliczności, w których mogą je wykorzystać.
Zaległy urlop a urlop wypoczynkowy
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, którego wymiar jest liczony w zależności od długości stażu pracy i wynosi:
- 20 dni roboczych dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, których staż pracy nie przekracza 10 lat
- 26 dni roboczych dla osób, których staż pracy wynosi powyżej 10 lat. Jeżeli pracownik ukończył uczelnię wyższą, do stażu pracy automatycznie doliczanych jest 8 lat.
Przepisy zawarte w Kodeksie Pracy regulują także kwestię poboru urlopu wypoczynkowego przez pracowników. Zgodnie z zapisami, pracownik ma prawo do urlopu nieprzerwanego, wynoszącego co najmniej 14 dni kalendarzowych. Jak wskazuje artykuł 162 "Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kodeks pracy a praca zdalna. "Niech rząd waży słowa i czyny"
Na wykorzystanie urlopu pracownik ma czas do 31 grudnia danego roku kalendarzowego. Niewykorzystane dni wolne zamieniają się w zaległy urlop, który należy wybrać do 30 września następnego roku.
Zaległy urlop. Do kiedy pracownikowi przysługuje prawo do wykorzystania dni wolnych?
Kodeks pracy, oprócz przepisów zawierających maksymalną datę odebrania niewykorzystanych w poprzednim roku dni wolnych, wskazuje także odpowiedź na pytanie, czy zaległy urlop przepada? Zgodnie z zapisami, dni wolne "z zeszłego roku" ulegają przedawnieniu po 3 latach. Oznacza to, że osoba, która nie wykorzysta zaległego urlopu z 2021, w 2022 roku, ma prawo upomnieć się o jego udzielenie aż do 2025 r. Po tym czasie zaległy urlop ulega przedawnieniu.
W zapisach tych jest jednak haczyk. Kodeks Pracy jasno wskazuje, że nieprzekraczalnym terminem, do którego należy wykorzystać urlop z poprzedniego roku, jest 30 września. Nieodebranie go w podanym czasie naraża pracodawcę na karę grzywny, która może wynieść od 1 do 30 tysięcy złotych. Z tego względu wielu pracodawców zachęca pracowników do wykorzystania urlopu wypoczynkowego i zaległego w odpowiednich terminach.
Urlop zaległy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi wyłącznie w sytuacji, kiedy nie może on wykorzystać dni wolnych - na przykład ze względu na ustanie stosunku pracy. Oznacza to, że pracownik nie może zwrócić się do pracodawcy o wypłatę pieniędzy za dni wolne pozostałe "z zeszłego roku".