PolskaZaległy urlop za 2020. Do kiedy trzeba wybrać? Przepadnie za kilka dni

Zaległy urlop za 2020. Do kiedy trzeba wybrać? Przepadnie za kilka dni

Do 30 września trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2020 rok
Do 30 września trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2020 rok
Źródło zdjęć: © Pixabay | hudsoncrafted
26.09.2021 10:37

Zbliża się termin na wykorzystanie zaległego urlopu za 2020 rok. Nie wszyscy mogą wiedzieć, że z powodu pandemii koronawirusa wprowadzono zmiany w przepisach w tym temacie. Przeczytaj, kiedy wypada ostateczny termin na wykorzystanie zaległego urlopu oraz kto będzie ponosił konsekwencje, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu.

Zbliża się 30 września, czyli ostateczny termin na wykorzystanie zaległego urlopu za 2020 r. Pozostało więc kilka dni na zaplanowanie dni wolnych, których nie udało się wykorzystać w ubiegłym roku. Pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę zgodnie z prawem przysługuje od 20 do 26 dni urlopu.

Urlop wypoczynkowy. Komu i ile dni przysługuje?

Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika, nie można się go zrzec lub przekazać go innej osobie. Liczba dni urlopowych uzależniona jest od długości stażu pracy:

  • 20 dni roboczych – dla pracownika zatrudnionego przez okres krótszy niż 10 lat,
  • 26 dni roboczych – dla pracownika zatrudnionego przez okres co najmniej 10 lat,

Urlop wypoczynkowy co do zasady powinien zostać wykorzystany do 31 grudnia roku, w którym przysługuje. Jeżeli pracownik tego nie zrobi, staje się on urlopem zaległym. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy należy go wykorzystać do 30 września następnego roku.

Urlop zaległy. Kto zapłaci karę za niewykorzystanie urlopu?

W przypadku, gdy pracownik nie wykorzystał zaległego urlopu, to pracodawca ma prawo podjąć decyzję o terminie, w którym ma się on odbyć. Jeśli szef nie dopilnuje, aby pracownik wykorzystał urlop, to może ponieść konsekwencje finansowe.

W przypadku gdy pracodawca nie przypilnuje wykorzystania zaległych urlopów do 30 września, to popełni wykroczenie, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

Pandemia koronawirusa. Zmiany w urlopach z powodu COVID-19

Z powodu pandemii koronawirusa zmieniły się przepisy dotyczące udzielania urlopów przez pracodawców:

"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać" - Art. 15gc. [Udzielenie urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów].

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także