Trwa ładowanie...

Niemieckie dzienniki: dramatyczny spór o polskie sądy

Niemieckie media donoszą o zaostrzającym się konflikcie między polskimi sądami oraz rządem a Komisją Europejską. Dwa wiodące dzienniki: "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poświęcają sprawie wiele miejsca.

Share
Niemieckie dzienniki: dramatyczny spór o polskie sądy
Źródło: Deutche Welle, fot: Getty Images/AFP/J. Skarzyński
d1fwdhg

"Polski rząd i i bliski mu prezydent Andrzej Duda kontynuują twardy kurs w konflikcie o reformę sądownictwa" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W środę wieczorem na życzenie opozycji Duda zaprosił liderów wszystkich partii na swojego rodzaju rozmowy kryzysowe. "Opozycja miała nadzieję, że zdoła przekonać Dudę, by zawetował ustawę. Jednak po spotkaniu szef opozycyjnej, liberalnej Platformy Obywatelskiej Borys Budka napisał: «Szkoda, że polityczny interes jest stawiany ponad Konstytucją»" - relacjonuje FAZ.

Dziennik alarmuje, że "eskaluje też spór między polskimi sądami". "Trzy izby Sądu Najwyższego podjęły w zeszłym tygodniu uchwałę, która miała służyć orientacji wszystkim sądom w kraju. Powołani w drodze spornej procedury polscy sędziowie, których jest około 500, «nie są uprawnieni do orzekania». Jednak Trybunał Konstytucyjny, który popiera reformę sądownictwa, podjął tymczasową decyzję, zawieszającą uchwałę Sądu Najwyższego" - relacjonuje FAZ. Dodaje też, że decyzja TK jest sprzeczna z listopadowym wyrokiem TSUE.

Sędziowie przeciw sędziom

"Sueddeutsche Zeitung" ocenia, że najnowszy rozwój wydarzeń w sporze o reformę sądownictwa w Polsce "dramatycznie zaostrza konflikt między Warszawą a Unią Europejską". "Po wyroku będącego pod polityczną kontrolą TK w Polsce i w Europie narastają obawy o los państwa prawa i niezawisłych sędziów w Polsce" - pisze korespondent SZ Florian Hassel w obszernym artykule pt. "Sędziowie przeciw sędziom".

Zobacz też: Rosja poparła rezolucję RE ws. Polski. Radosław Fogiel: absolutne kuriozum

"Kontrolowany przez narodowopopulistyczną partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość TK orzekł, że zawiesza wykonanie wyroku Sądu Najwyższego i tym samym prawa UE" - pisze Hassel. Jak dodaje, zdaniem wielu prawników TK nie był uprawniony do podjęcia takiej decyzji, zaś status części jego sędziów także jest kwestionowany.

d1fwdhg

"Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova na próżno próbowała w Warszawie w trakcie rozmów z prezes TK Julią Przyłębską i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro przekonać do zmiany kursu. Konflikt zmierza ku nowemu punktowi kulminacyjnemu" - ocenia niemiecki dziennik. I podkreśla, że Polska jako pierwsze państwo UE zostało objęte monitoringiem Rady Europy w sprawie przestrzegania zasad państwa prawa.

Anna Widzyk Deutsche Welle

d1fwdhg

Podziel się opinią

Share
d1fwdhg
d1fwdhg
Więcej tematów