Trwa ładowanie...
d3ixhzf

Prezydent Andrzej Duda: wstrzymuję się z nominacjami sędziowskimi

- Do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego przez TK, postępowania przed organami, które są w tym sporze, są zawieszone - stwierdził prezydent Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda: wstrzymuję się z nominacjami sędziowskimi
Prezydent Andrzej Duda: wstrzymuję się z nominacjami sędziowskimi (PAP)
d3ixhzf

- Podjąłem decyzję, aby wstrzymać się z nominacjami sędziowskimi do czasu rozstrzygnięcia sporu przez TK - powiedział w rozmowie z Polsat News prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda powołał się przy tym na artykuł 86 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, zgodnie z którym, jeśli przed Trybunałem Konstytucyjnym zawisł spór kompetencyjny, to do czasu jego rozstrzygnięcia postępowania przed organami, które są w tym sporze, są zawieszone.

Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie uchwały Sądu Najwyższego. Jest reakcja SN

d3ixhzf

22 stycznia marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wniosek do TK o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" między: Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. Zrobiło to dzień przed zaplanowanym posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego, który miał wypowiedzieć się na temat sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Prezes TK Julia Przyłębska oświadczyła, że w związku z wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, zawiesza posiedzenie Sądu Najwyższego, powołując się na art. 86 ustawy o TK. Dotyczy on rozstrzyganych przez TK sporów kompetencyjnych.

SN jednak nie odwołał posiedzenia, bowiem stwierdził, że nie istnieje żaden spór kompetencyjny między sądem a Sejmem i prezydentem.

W podjętej 23 stycznia uchwale stwierdzono, że "nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu bierze udział osoba wyłoniona na sędziego przez KRS w obecnym składzie". Uchwała dotyczy zarówno obsady składów Sądu Najwyższego, jak i obsady składów sądów powszechnych i wojskowych.

d3ixhzf

Zobacz także: Prezes TK Julia Przyłębska naradzała się z władzami PiS i prezydentem w Belwederze

W uchwale zastrzeżono jednak, że nienależyta obsada występuje, jeżeli "wadliwość procesu powoływania sędziów prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardów niezawisłości i bezstronności" w rozumieniu Konstytucji RP i prawa europejskiego.

Zobacz także: Trzy izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę ws. sędziów powołanych na wniosek nowej KRS

Jak podkreśliła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, uchwała ta nie obowiązuje wstecz. To znaczy nie dotyczy orzeczeń wydanych przez takich sędziów przed podjęciem uchwały przez trzy izby SN oraz "orzeczeń, które zostaną wydane w toczących się w tym dniu postępowaniach na podstawie Kodeksu postępowania karnego przed danym składem sądu".

d3ixhzf

We wtorek 28 stycznia TK podjął T decyzję o zastosowaniu zabezpieczenia w sprawie wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Zawiesił, do czasu wydania orzeczenia, stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia. Zawieszenie obowiązuje z mocą wsteczną: od dnia podjęcia uchwały przez SN.

Posiedzenie TK w tej sprawie zaplanowano na 25 lutego.

Źródło: polsatnews.pl

d3ixhzf

Podziel się opinią

Share

d3ixhzf

d3ixhzf
Więcej tematów