Trwa ładowanie...
d4bzvv5

Małgorzata Gersdorf

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

d4bzvv5
East News
Źródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk

Małgorzata Gersdorf jest prawnikiem specjalizującym się w dziedzinie prawa pracy, profesorem nauk prawnych i Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego (od 2014 r.). Prywatnie jest związana Bohdanem Zdziennickim — sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Małgorzata Gersdorf — pochodzenie

Małgorzata Gersdorf przyszła na świat 22 listopada 1952 r. w Warszawie. Jej matką była Alicja Nierychlewska-Gersdorf, która w 1980 r. rozpoczęła pracę w Sądzie Najwyższym. Przed tym jednak zatrudniona była w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie. Za swoją pracę została doceniona przez PRL-owskie władze Medalem X-lecia Polski Ludowej. Życiorys zawodowy ojca Małgorzaty również wiąże się z prawem. Mirosław Gersdorf był uznanym znawcą prawa spółdzielczego — redagował przepisy prawa spółdzielczego w 1961 i 1962 r.

Małgorzata Gersdorf — wykształcenie

Małgorzata Gersdorf poszła śladem swoich rodziców i w 1979 r. ukończyła studia z zakresu prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Niespełna sześć lat później uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawniczych, a w 2003 r. tytuł doktora habilitowanego w oparciu o bogaty dorobek naukowy i rozprawę z obszaru prawa pracy. Międzyczasie ukończyła aplikację sędziowską i radcowską. Zawodowo związana jest z Uniwersytetem Warszawskim, w którym pełniła wiele funkcji — począwszy od wicedyrektora Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych, przez prorektora Uniwersytetu, aż po kierownika katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej. W czasach studenckich Małgorzata Gersdorf zaangażowała się w działalność Socjalistycznego Związku Studentów Polskich (SZSP tzw. młodzieżówka Partii Socjalistycznej). Kilka lat później dołączyła do NSZZ „Solidarność”.

Małgorzata Gersdorf — Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego

Małgorzata Gersdorf od 1991 r. zawodowo związana jest z Sądem Najwyższym. Wówczas objęła posadę sędziego w Biurze Orzecznictwa i Analiz Sądu Najwyższego. 2005 r. została radcą prawnym w Sądzie Najwyższym, a w 2008 r. z rąk ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymała nominację na Sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. W 2014 r. jako pierwsza kobieta została powołana na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Małgorzata Gersdorf — kontrowersje

Postać Małgorzaty Gersdorf budzi wiele kontrowersji. W kwietniu 2018 r. weszły w życie zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym, w których przewidziano, obniżenie wieku stanu spoczynku sędziów SN. Małgorzata Gersdorf nie zastosowała się do przepisów tej ustawy, uznając je za niekonstytucyjne i nie ustąpiła ze stanowiska. W lipcu 2018 r. w Niemczech wygłosiła kontrowersyjny referat pt. „Polskie państwo prawne: stracone szanse?” Spotkało się to z dużą dezaprobatą środowisk, które zarzucają sędzi Gersdorf nadmierne angażowanie się w obecne życie polityczne, a także naruszanie zasady niezawisłości sędziów.

Małgorzata Gersdorf — życie prywatne

Małgorzata Gersdorf prywatnie jest w sformalizowanym związku z Bohdanem Zdziennickim — sędzią Trybunału Konstytucyjnego w czasie spoczynku. Jej pierwszym mężem był Tomasz Giaro, również prawnik, związany z Uniwersytetem Warszawskim. Gersdorf z pierwszego małżeństwa ma syna — Macieja.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bzvv5
d4bzvv5
d4bzvv5
Więcej tematów
d4bzvv5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj