Przymusowa emerytura dla sędziów w dwóch turach
Zgodnie z reformą sądownictwa uchwaloną na początku kwietnia, prezydent obniżył wiek emerytalny sędziów SN z 70 do 65 lat. Duda otrzymał również głos decydujący, kto z nich będzie mógł orzekać dłużej. Kolejne efekty reformy pojawią się w dwóch turach. 3 lipca o północy na przymusową emeryturę przejdzie 11 sędziów. 16 pozostałych ma odejść nie później jak we wrześniu. Choć w ich sprawie sytuacja nie jest jeszcze przesądzona. W sumie usuniętych ma zostać 27 sędziów, którzy ukończyli 65 lat i nie wystąpili do prezydenta o zgodę na dalsze orzekanie, aby utrzymać stanowisko zgodnie z konstytucją.
Sędziowie mogli uniknąć przymusowej emerytury, zgadzając się na zasady Dudy. Prezydent wyznaczył miesiąc na składanie deklaracji, która umożliwiłaby przedłużenie czasu orzekania. Sędziowie dodatkowo mieli dostarczyć zaświadczenie o stanie zdrowia. Na taki układ zdecydowało się 9 sędziów, którzy spełnili wszystkie ustawowe warunki, aby odroczyć termin emerytury.
Trzech innych sędziów również zadeklarowało chęć dłuższego orzekania, jednak na warunkach ustawy zasadniczej, a nie Sądu Najwyższego. Oświadczyli, że są gotowi zajmować stanowisko w SN do 70 roku, na podstawie ustawy o nieusuwalności sędziów, przewidzianej w konstytucji.
Do trójki sędziów, którzy powołali się na ustawę dołączyło jeszcze 13 osób. W sumie 16 sędziów zadeklarowało chęć dalszej pracy, jednak na warunkach innych, jak określił prezydent. W efekcie zostali oni zakwalifikowani do drugiej tury osób, oczekujących na emeryturę. W ich sprawie sytuacja ma zostać rozwiązana do września. Do KRS-u dotarło 16 oświadczeń z prośbą o wystawienie opinii Rady na ich temat. - To nie były wnioski o dalsze orzekanie , ale stanowiska sędziów, którzy pisali, co o tym wszystkim myślą – powiedział sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN w rozmowie z GW.
Oświadczenia wysłane do KRS-u zamroziły decyzję w sprawie 16 sędziów odnośnie przymusowej emerytury. Od momentu, w którym Rada otrzymała oświadczenia, ma jeszcze miesiąc na ocenę. KRS Najprawdopodobniej na początku lipca wystawi opinię. Od tego czasu prezydent będzie mieć 60 dni na podjęcie decyzji o pozostawieniu lub usunięcie sędziów, którzy przekroczyli 65 rok życia.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Zobacz także: Kukiz: pytania prezydenta Dudy to kpina z narodu