Trwa ładowanie...

Przymusowa emerytura dla sędziów w dwóch turach

Przymusowe wysłanie sędziów SN rozbite na dwie tury. Na początku lipca zostanie usuniętych 11 sędziów. Sytuacja 16 kolejnych ma zostać rozwiązana najpóźniej do września. Póki co czekają na opinię KRS-u.

Przymusowa emerytura dla sędziów w dwóch turachŹródło: PAP
dhkhqeh
dhkhqeh

Zgodnie z reformą sądownictwa uchwaloną na początku kwietnia, prezydent obniżył wiek emerytalny sędziów SN z 70 do 65 lat. Duda otrzymał również głos decydujący, kto z nich będzie mógł orzekać dłużej. Kolejne efekty reformy pojawią się w dwóch turach. 3 lipca o północy na przymusową emeryturę przejdzie 11 sędziów. 16 pozostałych ma odejść nie później jak we wrześniu. Choć w ich sprawie sytuacja nie jest jeszcze przesądzona. W sumie usuniętych ma zostać 27 sędziów, którzy ukończyli 65 lat i nie wystąpili do prezydenta o zgodę na dalsze orzekanie, aby utrzymać stanowisko zgodnie z konstytucją.

Sędziowie mogli uniknąć przymusowej emerytury, zgadzając się na zasady Dudy. Prezydent wyznaczył miesiąc na składanie deklaracji, która umożliwiłaby przedłużenie czasu orzekania. Sędziowie dodatkowo mieli dostarczyć zaświadczenie o stanie zdrowia. Na taki układ zdecydowało się 9 sędziów, którzy spełnili wszystkie ustawowe warunki, aby odroczyć termin emerytury.

Trzech innych sędziów również zadeklarowało chęć dłuższego orzekania, jednak na warunkach ustawy zasadniczej, a nie Sądu Najwyższego. Oświadczyli, że są gotowi zajmować stanowisko w SN do 70 roku, na podstawie ustawy o nieusuwalności sędziów, przewidzianej w konstytucji.

dhkhqeh

Do trójki sędziów, którzy powołali się na ustawę dołączyło jeszcze 13 osób. W sumie 16 sędziów zadeklarowało chęć dalszej pracy, jednak na warunkach innych, jak określił prezydent. W efekcie zostali oni zakwalifikowani do drugiej tury osób, oczekujących na emeryturę. W ich sprawie sytuacja ma zostać rozwiązana do września. Do KRS-u dotarło 16 oświadczeń z prośbą o wystawienie opinii Rady na ich temat. - To nie były wnioski o dalsze orzekanie , ale stanowiska sędziów, którzy pisali, co o tym wszystkim myślą – powiedział sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN w rozmowie z GW.

Oświadczenia wysłane do KRS-u zamroziły decyzję w sprawie 16 sędziów odnośnie przymusowej emerytury. Od momentu, w którym Rada otrzymała oświadczenia, ma jeszcze miesiąc na ocenę. KRS Najprawdopodobniej na początku lipca wystawi opinię. Od tego czasu prezydent będzie mieć 60 dni na podjęcie decyzji o pozostawieniu lub usunięcie sędziów, którzy przekroczyli 65 rok życia.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz także: Kukiz: pytania prezydenta Dudy to kpina z narodu

dhkhqeh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkhqeh
Więcej tematów