Trwa ładowanie...
d1gq4a1

Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej

Trwa posiedzenie trzech połączonych izb Sądu Najwyższego. Politycy partii rządzącej, przy wsparciu Trybunału Konstytucyjnego, próbowali zablokować zwołane przez Małgorzatę Gersdorf obrady. Prezes SN odpowiedziała na ruch szefowej TK Julii Przyłębskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej
Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)
d1gq4a1

Małgorzata Gersdorf twierdzi, że "nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym". I prezes Sądu Najwyższego zwołała na czwartek posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z planem rozpoczęło się w czwartek o godz. 10. W największej sali Sądu Najwyższego obraduje ponad 60 sędziów. Posiedzenie dotyczy legalności wyboru sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019 roku, nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego.

Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej

Małgorzata Gersdorf chce, by sędziowie połączonych izb SN ustalili, czy zasiadanie w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową KRS nie prowadzi do naruszenia między innymi przepisów Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności czy Karty Praw Podstawowych. Chodzi o siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powołanych w ostatnich miesiącach.

d1gq4a1

Zobacz też: "Apeluję do prof. Małgorzaty Gersdorf!". Wiceminister Sebastian Kaleta odpowiada I prezes Sądu Najwyższego

Posiedzenie próbowała zablokować marszałek Sejmu. Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. Prezes TK Julia Przyłębska ogłosiła, że planowane posiedzenie izb SN będzie nieważne.

Zwołane przez Małgorzatę Gersdorf obrady są niejawne. Zespół prasowy SN zapowiada komunikat w tej sprawie po godzinie 15.

d1gq4a1

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gq4a1

Podziel się opinią

Share

d1gq4a1

d1gq4a1
Więcej tematów