Trwa ładowanie...

Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej

Trwa posiedzenie trzech połączonych izb Sądu Najwyższego. Politycy partii rządzącej, przy wsparciu Trybunału Konstytucyjnego, próbowali zablokować zwołane przez Małgorzatę Gersdorf obrady. Prezes SN odpowiedziała na ruch szefowej TK Julii Przyłębskiej.

Share
Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii PrzyłębskiejŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d27dqv0

Małgorzata Gersdorf twierdzi, że "nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym". I prezes Sądu Najwyższego zwołała na czwartek posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z planem rozpoczęło się w czwartek o godz. 10. W największej sali Sądu Najwyższego obraduje ponad 60 sędziów. Posiedzenie dotyczy legalności wyboru sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019 roku, nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego.

Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej

Małgorzata Gersdorf chce, by sędziowie połączonych izb SN ustalili, czy zasiadanie w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową KRS nie prowadzi do naruszenia między innymi przepisów Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności czy Karty Praw Podstawowych. Chodzi o siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powołanych w ostatnich miesiącach.

Zobacz też: "Apeluję do prof. Małgorzaty Gersdorf!". Wiceminister Sebastian Kaleta odpowiada I prezes Sądu Najwyższego

Posiedzenie próbowała zablokować marszałek Sejmu. Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. Prezes TK Julia Przyłębska ogłosiła, że planowane posiedzenie izb SN będzie nieważne.

d27dqv0

Zwołane przez Małgorzatę Gersdorf obrady są niejawne. Zespół prasowy SN zapowiada komunikat w tej sprawie po godzinie 15.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27dqv0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27dqv0
Więcej tematów