Prezes TK Julia Przyłębska zawiesiła czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego

Jest decyzja prezes TK ws. czwartkowego posiedzenia trzech Izb Sądu Najwyższego. Julia Przyłębska wydała oświadczenie w tej sprawie.

Prezes TK Julia Przyłębska zawiesiła czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Kołodziejczyk

Rzeczniczka TK Aleksandra Wójcik poinformowała, że do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek marszałek Sejmu o rozstrzygniecie dwóch sporów kompetencyjnych. Chodzi o spory między Sejmem a SN oraz prezydentem a SN.

"W związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone" - brzmi oświadczenie prezes TK cytowane przez PAP. Zaznaczono również, że pisma procesowe w tej sprawie zostały doręczone wszystkim uczestnikom postępowania: w tym I prezesa SN Małgorzacie Gersdorf.

Z kolei rzecznik SN podał, że "na razie nie ma żadnej decyzji o odwołaniu terminu nie ma". - Aktualna jest decyzja o posiedzeniu - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Michał Laskowski.

Zobacz też: Joanna Mucha o zamieszaniu wokół sędziego Juszczyszyna i list poparcia członków KRS: to idiotyczne!

Sąd Najwyższy reaguje. Przypomina sprawę Mariusza Kamińskiego

#

Sąd Najwyższy po oświadczeniu prezes TK wydał własny komunikat, w którym przypomina, że "podobny wniosek złożony został 12 lipca 2017 r. w zawisłej w Sądzie Najwyższym sprawie Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendla".

"Prezydent RP ułaskawił te osoby jeszcze przed rozpoznaniem sprawy przez sąd odwoławczy. W sprawie tej Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów rozstrzygał, czy możliwe jest skorzystanie z prawa łaski przed wydaniem prawomocnego orzeczenia skazującego i uznał, że możliwości takiej nie ma a decyzja Prezydenta nie jest skuteczna" - czytamy w komunikacie.

"Warto przypomnieć sobie te wydarzenia przed oceną zasadności działań podejmowanych w przeddzień posiedzenia trzech Izb SN. Warto uświadomić sobie także, że stosowanie różnych norm prawnych oparte być musi na realnych podstawach, które przynajmniej w istotnym stopniu są uprawdopodobnione" - dodano.

Ruch Elżbiety Witek. Wniosek do TK

W środę Elżbieta Witek poinformowała, że skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, który ma rozstrzygnąć spór pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem.

- To co robi Małgorzata Gersdorf to podważenie prawa do stanowienia ustaw i podważanie kompetencji parlamentu - oceniła Marszałek Sejmu. Według Elżbiety Witek czwartkowe posiedzenie połączonych Izb Sądu Najwyższego, które ma zbadać status sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powinno zostać wstrzymane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1647)