Trwa ładowanie...

SN zbada legalność izb. Elżbieta Witek kieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

- W odpowiedzialności za państwo skierowałam wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Organ ma rozstrzygnąć spór pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem - oświadczyła na konferencji prasowej Elżbieta Witek.

SN zbada legalność izb. Elżbieta Witek kieruje wniosek do Trybunału KonstytucyjnegoŹródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER East News
d156w76
d156w76

- To co robi Małgorzata Gersdorf to podważenie prawa do stanowienia ustaw i podważanie kompetencji parlamentu - oceniła Marszałek Sejmu. Według Elżbiety Witek czwartkowe posiedzenie połączonych Izb Sądu Najwyższego, które ma zbadać status sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powinno zostać wstrzymane.

- Taką decyzję może podjąć tylko Trybunał Konstytucyjny, stąd taki wniosek. Sąd Najwyższy urasta do takiego gremium, która ocenia przyjęte przez Sejm ustawy i ocenia legalność powołania sędziów przez prezydenta. To bardzo poważny przypadek - dodała Marszałek Sejmu.

Jednak we wniosku prezes Gersdorf o zwołanie takiego posiedzenia pokreślono, że nie chodzi o "badanie ważności powołania sędziego przez Prezydenta RP, lecz o postrzeganie sądu" w którego składzie mogą pojawić się osoby powołane przez nową Krajową Radę Sądowniczą.

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Biuro prasowe TK poinformowało, że w środę wpłynął do TK wniosek marszałek Sejmu o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych między: Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. - Prezes TK Julia Przyłębska wyda w dniu dzisiejszym oświadczenie w tej sprawie - dodano.

d156w76

- Nic nie wskazuje na to, by czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN miało się nie odbyć - powiedział PAP rzecznik Sądu Najwyższego. - Jeśli Trybunał Konstytucyjny wyda postanowienie zabezpieczające, prawdopodobnie będziemy musieli zastanowić nad tą decyzją w czwartek właśnie na tym posiedzeniu - dodał sędzia Michał Laskowski.

Z osobnym postanowieniem zabezpieczającym wystąpił sędzia Kamil Zaradkiewicz. Może ono uniemożliwić rozpatrzenie pytania I prezes SN. Zabezpieczenie to ma związek z pytaniami prejudycjalnymi, skierowanymi przez Zaradkiewicza do TSUE 18 grudnia 2019 r.

Sędzia chce, by Trybunału Sprawiedliwości UE wskazał, czy sąd, w którym zasiada osoba powołana przez Radę Państwa PRL przed 1990 r., jest sądem niezawisłym i bezstronnym w rozumieniu prawa Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d156w76
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d156w76
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj