Trwa ładowanie...
d2anaio

SN zbada legalność izb. Elżbieta Witek kieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

- W odpowiedzialności za państwo skierowałam wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Organ ma rozstrzygnąć spór pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem - oświadczyła na konferencji prasowej Elżbieta Witek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm. Marszałek Elżbieta Witek skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
Sejm. Marszałek Elżbieta Witek skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER East News)
d2anaio

- To co robi Małgorzata Gersdorf to podważenie prawa do stanowienia ustaw i podważanie kompetencji parlamentu - oceniła Marszałek Sejmu. Według Elżbiety Witek czwartkowe posiedzenie połączonych Izb Sądu Najwyższego, które ma zbadać status sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powinno zostać wstrzymane.

- Taką decyzję może podjąć tylko Trybunał Konstytucyjny, stąd taki wniosek. Sąd Najwyższy urasta do takiego gremium, która ocenia przyjęte przez Sejm ustawy i ocenia legalność powołania sędziów przez prezydenta. To bardzo poważny przypadek - dodała Marszałek Sejmu.

Jednak we wniosku prezes Gersdorf o zwołanie takiego posiedzenia pokreślono, że nie chodzi o "badanie ważności powołania sędziego przez Prezydenta RP, lecz o postrzeganie sądu" w którego składzie mogą pojawić się osoby powołane przez nową Krajową Radę Sądowniczą.

d2anaio

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Biuro prasowe TK poinformowało, że w środę wpłynął do TK wniosek marszałek Sejmu o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych między: Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. - Prezes TK Julia Przyłębska wyda w dniu dzisiejszym oświadczenie w tej sprawie - dodano.

- Nic nie wskazuje na to, by czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN miało się nie odbyć - powiedział PAP rzecznik Sądu Najwyższego. - Jeśli Trybunał Konstytucyjny wyda postanowienie zabezpieczające, prawdopodobnie będziemy musieli zastanowić nad tą decyzją w czwartek właśnie na tym posiedzeniu - dodał sędzia Michał Laskowski.

Z osobnym postanowieniem zabezpieczającym wystąpił sędzia Kamil Zaradkiewicz. Może ono uniemożliwić rozpatrzenie pytania I prezes SN. Zabezpieczenie to ma związek z pytaniami prejudycjalnymi, skierowanymi przez Zaradkiewicza do TSUE 18 grudnia 2019 r.

d2anaio

Sędzia chce, by Trybunału Sprawiedliwości UE wskazał, czy sąd, w którym zasiada osoba powołana przez Radę Państwa PRL przed 1990 r., jest sądem niezawisłym i bezstronnym w rozumieniu prawa Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2anaio

Podziel się opinią

Share

d2anaio

d2anaio
Więcej tematów