PolskaSąd Najwyższy atakuje Elżbietę Witek. Zarzuca jej "wykreowanie sporu"

Sąd Najwyższy atakuje Elżbietę Witek. Zarzuca jej "wykreowanie sporu"

Sąd Najwyższy ostro krytykuje decyzję marszałka Sejmu. Elżbieta Witek zwróciła się do TK o rozstrzygnięcie "sporów kompetencyjnych". "Mamy do czynienia z nadużyciem kompetencji" - twierdzą przedstawiciele SN.

Sąd Najwyższy atakuje Elżbietę Witek. Zarzuca jej "wykreowanie sporu"
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Iwanczuk
Magdalena Nałęcz-Marczyk

"W ocenie Sądu Najwyższego postępowanie zainicjowane wnioskiem Marszałka Sejmu z dnia 22 stycznia 2020 r., powinno, ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia, ulec umorzeniu w całości" - poinformował Sąd Najwyższy w najnowszym stanowisku.

Elżbieta Witek zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. TK podjął decyzję o wstrzymaniu stosowania uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

"Zdaniem Sądu Najwyższego uzasadnienie wniosku Marszałka Sejmu świadczy albo o całkowitym niezrozumieniu istoty sporu kompetencyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP i Sejmu z jednej strony oraz kompetencji Sądu Najwyższego z drugiej strony, albo o niezwykle instrumentalnym wykorzystaniu instytucji tego typu sporu" - czytamy w czwartkowym stanowisku organu.

Przedstawiciele SN twierdzą, że doszło do "nadużycia kompetencji", a wniosek został złożony "w złej wierze" w celu "uniemożliwienia Sądowi Najwyższemu wykonywania uprawnień, jakie przyznał mu sam ustawodawca". Zarzucają też Witek "wykreowanie" sporu.

"W ocenie Sądu Najwyższego intencją wnioskodawcy jest nie tyle dążenie do rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa, lecz osiągnięciem celu, który z perspektywy zasad i wartości konstytucyjnych należy uznać za naganny" - podkreślono.

RMF FM ujawniło, że marszałek Sejmu zaopiniowała swój wniosek dla TK w imieniu niższej izby parlamentu. W dokumencie pojawiły się sformułowania takie jak "niewątpliwie trafne są konstatacje wnioskodawcy", "Sejm RP w pełni podziela przedstawiony przez wnioskodawcę sposób zrozumienia". Opinia została podpisana przez Witek. "Stało się tak, mimo że wg. regulaminu Sejmu sprawy związane z postępowaniami przed TK należą do komisji ustawodawczej" - zauważył reporter stacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1151)