Trwa ładowanie...
d1y3p12

Maciej Mitera o uchwale Sądu Najwyższego. "Nie jest wiążące dla sądów powszechnych"

- Uchwała Sądu Najwyższego jest uchwałą o zasadniczym znaczeniu. SN chyba nigdy w tak dużym składzie się nie zbierał - oświadczył na konferencji prasowej Maciej Mitera. Rzecznik KRS przekazał, że stanowisko SN jest wiążące "tylko i wyłącznie dla tego sądu".
Share
Maciej Mitera (rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa) - zdj. arch.
Maciej Mitera (rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa) - zdj. arch.Źródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d1y3p12

- Krajowa Rada Sądownictwa stoi na stanowisku, że uchwała Sądu Najwyższego wiąże tylko składy sędziowskie tego sądu. Ona nie tyczy się sądów powszechny - mówił Maciej Mitera. Przyznał, że "ile podmiotów – od profesorów, po sędziów – to poglądy na te uchwałę są różne". -Ale jedno jest pewne: uchwała nie jest źródłem prawa - dodał.

Przypomnijmy, że w czwartek Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w myśl której sędziowie wybrani przez "nową" KRS są nieuprawnieni do orzekania. Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślał, że reforma sądownictwa autorstwa PiS jest niezgodna z polskim prawem i paraliżuje działanie wymiaru sprawiedliwości.

d1y3p12

- Razem z pierwszą prezes SN przestrzegaliśmy, że wprowadzone rozwiązania będą prowadziły do stanu niepewności w kraju. Sądy zaczęły różnie interpretować wskazania Trybunału. Stąd ta uchwała, która chociaż w minimalnym stopniu usprawni działania sądów - oświadczył rzecznik.

Inne zdanie ma Krajowa Rada Sądownictwa. - Decyzja o odstąpieniu od orzekania zawsze będzie należała do sędziego. Decyzja o odroczeniu rozprawy należy do sądów. Postanowienie SN, chcę podkreślić raz jeszcze, nie wiąże sądów powszechnych - mówił Maciej Mitera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

d1y3p12

Podziel się opinią

Share
d1y3p12
d1y3p12
Więcej tematów