Trwa ładowanie...

Maciej Mitera o uchwale Sądu Najwyższego. "Nie jest wiążące dla sądów powszechnych"

- Uchwała Sądu Najwyższego jest uchwałą o zasadniczym znaczeniu. SN chyba nigdy w tak dużym składzie się nie zbierał - oświadczył na konferencji prasowej Maciej Mitera. Rzecznik KRS przekazał, że stanowisko SN jest wiążące "tylko i wyłącznie dla tego sądu".

Maciej Mitera o uchwale Sądu Najwyższego. "Nie jest wiążące dla sądów powszechnych"Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d993rv7
d993rv7

- Krajowa Rada Sądownictwa stoi na stanowisku, że uchwała Sądu Najwyższego wiąże tylko składy sędziowskie tego sądu. Ona nie tyczy się sądów powszechny - mówił Maciej Mitera. Przyznał, że "ile podmiotów – od profesorów, po sędziów – to poglądy na te uchwałę są różne". -Ale jedno jest pewne: uchwała nie jest źródłem prawa - dodał.

Przypomnijmy, że w czwartek Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w myśl której sędziowie wybrani przez "nową" KRS są nieuprawnieni do orzekania. Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślał, że reforma sądownictwa autorstwa PiS jest niezgodna z polskim prawem i paraliżuje działanie wymiaru sprawiedliwości.

- Razem z pierwszą prezes SN przestrzegaliśmy, że wprowadzone rozwiązania będą prowadziły do stanu niepewności w kraju. Sądy zaczęły różnie interpretować wskazania Trybunału. Stąd ta uchwała, która chociaż w minimalnym stopniu usprawni działania sądów - oświadczył rzecznik.

d993rv7

Inne zdanie ma Krajowa Rada Sądownictwa. - Decyzja o odstąpieniu od orzekania zawsze będzie należała do sędziego. Decyzja o odroczeniu rozprawy należy do sądów. Postanowienie SN, chcę podkreślić raz jeszcze, nie wiąże sądów powszechnych - mówił Maciej Mitera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj