Trwa ładowanie...
d4h9wsd

Rzecznik SN o uchwale ws. reformy sądownictwa. "Przestrzegaliśmy"

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w myśl której sędziowie wybrani przez "nową" KRS są nieuprawnieni do orzekania. Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślił, że reforma sądownictwa autorstwa PiS jest niezgodna z polskim prawem i paraliżuje działanie wymiaru sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik SN Michał Laskowski
Rzecznik SN Michał Laskowski (East News)
d4h9wsd

Laskowski poinformował, że uchwałę poparło 53 sędziów, podczas gdy 6 zagłosowało przeciw. - Ta uchwała to pewien kompromis. To efekt ścierania się różnych poglądów w ramach SN. Stanowi wykonanie wyroku TSUE z 19 listopada ubiegłego roku. Przy jej wydawaniu wzięliśmy racje prawne oraz społeczne - zaznaczył.

Rzecznik SN tłumaczył, że uchwała ma charakter progresywny, co w praktyce oznacza, że nie podważa orzeczeń sądów, które już zapadły. - Uznaliśmy za ważne społecznie, by nie przerywać często prowadzonych przez wiele miesięcy procesów - oświadczył.

d4h9wsd

Michał Laskowski przypomniał, że wraz z Małgorzatą Gersdorf wielokrotnie krytykowali reformę sądownictwa autorstwa PiS. - Razem z pierwszą prezes SN przestrzegaliśmy, że wprowadzone rozwiązania będą prowadziły do stanu niepewności w kraju. Sądy zaczęły różnie interpretować wskazania Trybunału. Stąd ta uchwała, która chociaż w minimalnym stopniu usprawni działania sądów. Nawoływaliśmy do rozwiązania w postaci ustaw. Zamiast tego rządzący chcą uciąć jakąkolwiek dyskusję. Kolejny krok należy do ustawodawcy - stwierdził.

Przypomnijmy, według uchwały Sądu Najwyższego sędziowie mianowani przez "nową KRS" nie są uprawnieni do orzekania, z wyłączeniem dotychczasowych orzeczeń.

Zobacz też: Joanna Mucha zrezygnuje ze startu na szefa PO? Wymowna sugestia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4h9wsd

Podziel się opinią

Share
d4h9wsd
d4h9wsd
Więcej tematów