Trwa ładowanie...

Rzecznik SN o uchwale ws. reformy sądownictwa. "Przestrzegaliśmy"

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w myśl której sędziowie wybrani przez "nową" KRS są nieuprawnieni do orzekania. Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślił, że reforma sądownictwa autorstwa PiS jest niezgodna z polskim prawem i paraliżuje działanie wymiaru sprawiedliwości.

Rzecznik SN o uchwale ws. reformy sądownictwa. "Przestrzegaliśmy"Źródło: East News
d9cghwj

Laskowski poinformował, że uchwałę poparło 53 sędziów, podczas gdy 6 zagłosowało przeciw. - Ta uchwała to pewien kompromis. To efekt ścierania się różnych poglądów w ramach SN. Stanowi wykonanie wyroku TSUE z 19 listopada ubiegłego roku. Przy jej wydawaniu wzięliśmy racje prawne oraz społeczne - zaznaczył.

Rzecznik SN tłumaczył, że uchwała ma charakter progresywny, co w praktyce oznacza, że nie podważa orzeczeń sądów, które już zapadły. - Uznaliśmy za ważne społecznie, by nie przerywać często prowadzonych przez wiele miesięcy procesów - oświadczył.

Michał Laskowski przypomniał, że wraz z Małgorzatą Gersdorf wielokrotnie krytykowali reformę sądownictwa autorstwa PiS. - Razem z pierwszą prezes SN przestrzegaliśmy, że wprowadzone rozwiązania będą prowadziły do stanu niepewności w kraju. Sądy zaczęły różnie interpretować wskazania Trybunału. Stąd ta uchwała, która chociaż w minimalnym stopniu usprawni działania sądów. Nawoływaliśmy do rozwiązania w postaci ustaw. Zamiast tego rządzący chcą uciąć jakąkolwiek dyskusję. Kolejny krok należy do ustawodawcy - stwierdził.

d9cghwj

Przypomnijmy, według uchwały Sądu Najwyższego sędziowie mianowani przez "nową KRS" nie są uprawnieni do orzekania, z wyłączeniem dotychczasowych orzeczeń.

Zobacz też: Joanna Mucha zrezygnuje ze startu na szefa PO? Wymowna sugestia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9cghwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9cghwj
Więcej tematów