Trwa ładowanie...
duy5n8i

Niemcy powinni zapłacić? Polacy wciąż chcą reparacji wojennych

Temat odszkodowań za wojenne straty wraca jak bumerang. Okazuje się też, że Polacy wciąż chcą, aby Niemcy zapłacili za wyrządzone szkody. Jednak zwolenników tego pomysłu jest coraz mniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej" wskazuje, że 49 proc. Polaków chce wypłaty reparacji
Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej" wskazuje, że 49 proc. Polaków chce wypłaty reparacji (flickr.com, Fot: Hernán Piñera)
duy5n8i

O reparacje wojenne upominają się politycy PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Temat wrócił po zeszłorocznym kongresie partii, na którym prezes ogłosił, że Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań od Niemiec.

Powstał więc zespół parlamentarny, którego zadaniem jest oszacowanie poniesionych strat, a na jego czele stanął poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Niemcka strona twierdzi jednak, że kwestia reparacji została dawno uregulowana.

duy5n8i

Odszkodowań chce niemal połowa

Jednak prawie co drugi Polak wciąż uważa, że Polska powinna się upomnieć o rekompensatę za poniesione straty. Jak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", 49 proc. badanych popiera takie rozwiązanie. Przeciwko opowiedziało się 24 proc. ankietowanych. Zaś 27 proc. nie ma w tej sprawia zdania.

Taki wynik oznacza jednak spadek względem sondażu z listopada 2017 roku. Wtedy 54 proc. badanych uważało, że Polska powinna domagać się odszkodowań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

duy5n8i

Podziel się opinią

Share
duy5n8i
duy5n8i
Więcej tematów