Można łatwo oddać nieważny głos. Ostrzeżenie dla Krakowa
W Krakowie dwóch kandydatów na prezydenta na ostatniej prostej wycofało się ze startu w wyborach. Radio Eska ostrzega wyborców przed oddaniem nieważnego głosu, ponieważ nazwiska tych kandydatów i tak pojawią się na kartach do głosowania. Nie ma już bowiem czasu na wydruk nowych.
04.04.2024 | aktual.: 04.04.2024 17:39
W środę dwóch kandydatów zrezygnowało z ubiegania się o fotel prezydenta Krakowa. Aktualny wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, ogłaszając rezygnację, równocześnie rekomendował innego wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga. Stanisław Mazur, zapowiadając wycofanie swojej kandydatury, poparł posła PO Aleksandra Miszalskiego, z którym buduje sojusz, by zapobiec zwycięstwu kandydata PiS Łukasza Kmity oraz startującego z własnej listy radnego Łukasza Gibały.
Nazwiska kandydatów, którzy zrezygnowali pojawią się na kartach
Dziennikarz Radia Eska Łukasz Kubiak ostrzega krakowian przed oddaniem nieważnego głosu.
"Wybory lada dzień, a karty do głosowania są już wydrukowane. Czasu jest za mało, by przygotować nowe. Mimo że Stanisław Mazur i Jerzy Muzyk rezygnują z prezydentury w Krakowie, to ich nazwiska znajdziemy w niedzielę na kartach" - przekazał dziennikarz
Dziennikarz przytoczył słowa Marcina Chmielnickiego z Państwowej Komisji Wyborczej. "W każdym lokalu będzie obwieszczenie o rezygnacji kandydatów. Jeśli jednak oddamy głos na kandydata, który się wycofał, głos będzie nieważny" - napisał.
Jeżeli ktoś odda głos na Muzyka lub innego kandydata, który kilka dni przed wyborami zrezygnował ze startu, to głos taki będzie nieważny. - Nie będzie skreśleń nazwisk. Przepisy nie dopuszczają ingerencji w treść kart do głosowania. W sytuacji rezygnacji kandydata lub jego śmierci, nie dokonuje się modyfikacji w kartach. Informacje obwieszcza się w lokalach obwodowych komisji wyborczych i upublicznia w sposób zwyczajowy w gminie - powiedział PAP Piotr Bukowski, dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Informacje o wycofaniu kandydatur pojawią się m.in. na BIP Miasta Krakowa w zakładce dotyczącej wyborów. Członkowie komisji będą w miarę możliwości informować wyborców o nieważnych kandydaturach.
Dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK przyznał, że takie przypadki unieważnienia kandydatur zdarzają się rzadko i nie pamięta w Krakowie takich sytuacji jak tegoroczna, a także nie pamięta "tak licznych koalicji i porozumień" pomiędzy kandydatami na prezydentów.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę. Kandydatami na urząd prezydenta Krakowa są: poseł Konfederacji Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), radny Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały - Kraków Dla Mieszkanców), aktywista miejski Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa), poseł PiS Łukasz Kmita (KW PiS), poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga), wiceprezydent Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga Kraków "Ku Przyszłości"), poseł PO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska).
Zobacz także
Źródło: X, PAP