Trwa ładowanie...

Wybory w Polsce. Co ile lat się odbywają?

W niedzielę 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W 2024 roku Polaków czeka jednak jeszcze jedno głosowanie - w czerwcu w całej Unii Europejskiej przeprowadzone zostaną wybory do Parlamentu Europejskiego. Co ile lat organizowane są w Polsce poszczególne wybory?

Co ile lat odbywają się wybory w Polsce?Co ile lat odbywają się wybory w Polsce?Źródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d290fgf
d290fgf

Podstawowym aktem prawnym, regulującym zasady przeprowadzania wyborów w Polsce, jest Kodeks wyborczy. Ustawa określa zasady organizacji, przebiegu oraz warunki ważności wyborów samorządowych, parlamentarnych (do Sejmu i Senatu), do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów prezydenckich. Co ile lat odbywają się wspomniane głosowania?

Wybory samorządowe. Kadencje zostały wydłużone

Wybory samorządowe, czyli wybory organów władzy terytorialnej - rad gmin, powiatów, miast na prawach powiatu oraz sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 2018 roku odbywały się co 4 lata. Tyle trwała bowiem kadencja samorządów terytorialnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wpadka posła Polski 2050 na wizji. Tak się tłumaczył

Obecnie jednak - na mocy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych - kadencja samorządów trwa o rok dłużej. Z tego względu wybory samorządowe odbywają się w Polsce co 5 lat.

d290fgf

Najbliższe wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku a w przypadku, gdy niezbędne będzie przeprowadzenie II tury głosowania, będzie miała ona miejsce 21 kwietnia 2024.

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosuje nie tylko Polska

Wybory do Parlamentu Europejskiego we wszystkich państwach wspólnoty odbywają się co 5 lat. Ustalanie szczegółowych zasad, dotyczących przeprowadzania głosowania na europarlamentarzystów leży w kompetencji państw członkowskich. W Polsce regulacje dotyczące organizacji, przeprowadzania oraz ogłaszania wyników wyborów do PE regulują przepisy Kodeksu wyborczego. Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca 2024 roku.

Wybory w Polsce. Do Sejmu i Senatu. Co ile lat odbywają się wybory parlamentarne?

Wybory parlamentarne w Polsce, a więc wybory posłów i senatorów odbywają się natomiast co cztery lata. Wskazuje na to artykuł 98. par. 1. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który informuje, że "Sejm i Senat są wybierane na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji". Ostatnie wybory parlamentarne w Polsce miały miejsce 15 października 2023 roku.

d290fgf

Wybory prezydenckie w Polsce. Co ile lat się odbywają?

Wybory na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odbywają się natomiast co 5 lat. Jak informuje Kodeks wyborczy, prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję - ponownie może zostać wybranym tylko raz.

"Wybory zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej." - wskazuje art. 289 par. 1 Kodeksu wyborczego. Najbliższe wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w 2025 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d290fgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d290fgf
Więcej tematów