Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego? Kogo wybiorą Polacy?
W czerwcu 2024 roku w całej Unii Europejskiej przeprowadzone zostaną eurowybory. W ich trakcie mieszkańcy wspólnoty wybiorą na pięcioletnią kadencję posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. Kiedy odbędzie się głosowanie?
Wybory do Parlamentu Europejskiego to kolejne, powszechne głosowanie, które w 2024 roku odbędzie się w Polsce. W kwietniu w całym kraju przeprowadzone zostaną bowiem wybory samorządowe. Kiedy Europejczycy zagłosują na swoich przedstawicieli?
Kiedy są wybory do Parlamentu Europejskiego. Jest decyzja
Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej, wybory do europarlamentu w państwach członkowskich wspólnoty muszą odbyć się pomiędzy 6 a 9 czerwca 2024. Dokładny termin głosowania w każdym kraju jest ustalany na podstawie lokalnych przepisów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bosak o słowach polityków PiS. "Ja nie jestem na sprzedaż"
W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024. Rozporządzenie w tej sprawie w poniedziałek 11 marca 2024 zostało podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Data ta wynika z przepisów Kodeksu wyborczego, którego przepisy nakazują przeprowadzenie głosowania w dniu wolnym od pracy, wypadającym w okresie wyborczym ustalonym w przepisach prawa Unii Europejskiej.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Najważniejsze informacje dla wyborców
Polacy w czasie eurowyborów zdecydują o przyznaniu 53 mandatów. W sumie w Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów i posłanek - każdy kraj wybierze ich określoną liczbę, zgodnie z zasadą degresywnej proporcjonalności, która oznacza, że posłowie i posłanki z większych krajów reprezentują większą liczbę wyborców, niż europarlamentarzyści z mniejszych państw.
Zachowana musi być jednak zasada, że maksymalna liczba posłów i posłanek do PE, wybieranych w jednym państwie to 96 (tylu wybiorą Niemcy) a minimalna - 6 (tylu wybiorą Maltańczycy).
W wyborach do PE wezmą udział krajowe partie polityczne - jednak po wyborach posłowie i posłanki często decydują się do przyłączenia do ponadnarodowych, europejskich grup politycznych. "Każda grupa liczy co najmniej 23 posłów i posłanek, z co najmniej jednej czwartej krajów UE" - informuje oficjalna strona internetowa PE poświęcona wyborom.