Trwa ładowanie...

Dowiedział się chwilę temu. Drżącym głosem mówił o podsłuchach

Podczas senackiej komisji ds. Pegasusa Grzegorz Napieralski odniósł się do doniesień dotyczących inwigilowania jego osoby. Po polityku widać było zdenerwowanie, momentami drżał mu głos. Był wyraźnie poruszony tym, że zbyt późno dowiedział się o inwigilowaniu Pegasusem.

"GW": telefon Napieralskiego z Pegasusem"GW": telefon Napieralskiego z PegasusemŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
d2so8k5
d2so8k5

Temat afery podsłuchowej z 2014 roku wrócił za sprawą poniedziałkowej publikacji "Newsweeka". Tygodnik ujawnił zeznania wspólnika Marka Falenty Marcina W., który ma status oskarżonego w sprawie. Z jego zeznań wynika, że Falenta miał sprzedać taśmy z restauracji Sowa i Przyjaciele, na których zostali nagrani politycy rządu PO-PSL, rosyjskim służbom specjalnym. Według ustaleń tygodnika miało do tego dojść, zanim w czerwcu 2014 roku wybuchła afera podsłuchowa ujawniona przez tygodnik "Wprost".

W środę wieczorem Prokuratura Krajowa upubliczniła protokoły z zeznań Marcina W. Twierdzi on, że wraz z Falentą wręczył synowi Donalda Tuska reklamówkę, w której miało znajdować się 600 tys. euro w gotówce. Michał Tusk od razu zaprzeczył tym rewelacjom.

Teraz "Gazeta Wyborcza" dodaje, że Marcin W. złożył także zeznania dot. posła SLD Grzegorza Napieralskiego, który miał domagać się od niego 20 lub 30 tys. zł na stowarzyszenie zajmujące się prowadzeniem szkoły muzycznej. Do placówki uczęszczała córka polityka.

d2so8k5

Z relacji Marcina W. wynika, że miał za to otrzymać pomoc w "spacyfikowaniu" posłanki SLD. Ta z kolei miała utrudniać mu prowadzenie interesów. Napieralski zaznaczył w rozmowie z "GW", że nie domagał się od W. pieniędzy, a cała sprawa jest "nadmuchana przez Ziobrę". Jako argument podał, że jego zeznania nie były dołączone do protokołów.

Afera podsłuchowa. "Pegasus w telefonie Napieralskiego"

W piątek rano "Gazeta Wyborcza" podała także, że z jej ustaleń wynika, iż po zeznaniach Marcin W. CBA zainfekowało Pegasusem telefon Napieralskiego. Zrobiono to bez jego wiedzy.

"Wyborcza" wyjaśnia, że jako członek międzynarodowego konsorcjum "Pegasus Project" ma dostęp do danych na ten temat. Z tych informacji ma wynikać też, że CBA kilkakrotnie włamywało się do telefonu Napieralskiego po zeznaniach W.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaki był cel Zbigniewa Ziobry? Szef klubu Lewicy ironizuje i oskarża służby specjalne

Grzegorz Napieralski zabrał głos

Podczas obrad senackiej komisji ds. Pegasusa Grzegorz Napieralski odniósł się do doniesień dotyczących inwigilowania jego osoby. Po polityku widać było zdenerwowanie, przyznał też, że jest zaskoczony całą sprawą i nie miał jeszcze możliwości podjęcia kroków, np. przekazania telefonu do badań.

d2so8k5

Polityk przypomniał, że wiele lat temu wygrał sprawę ze Zbigniewem Ziobrą. - Wiedziałem, że się kiedyś zemści. I się zemścił. Przedwczoraj była tego próba. Pytanie, czy system Pegasus też nie jest formą zemsty polityków PiS - powiedział senator.

Zdaniem Napieralskiego, który powołał się na artykuł "GW", był on inwigilowany jako senator, czyli przed kampanią wyborczą w 2019 roku. - Nie przypominam sobie, żeby cokolwiek uzasadniało użycie tego systemu do inwigilacji. Natomiast w 2018 roku zadeklarowałem się absolutnie po stronie największej partii opozycyjnej w wyborach samorządowych. Współpracowałem ze sztabem centralnym i lokalnym. Wspierałem kandydatów na burmistrzów i prezydentów. Rozumiem, że z moich rozmów i spotkań była szeroka wiedza w tym temacie - dodał polityk i zaznaczył, że informacje mogły być wykorzystana przez władzę.

W opinii Napieralskiego publikacja protokołów dotyczących zeznań Marcina W. to manipulacja władzy. - Patrząc pani senator i wszystkim członkom prosto w oczy, patrząc prosto w kamery, mogę powiedzieć tak: nie mam sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Politycy poznają wiele osób. Wśród tych osób mogą pojawiać się złe, które są na bakier z prawem. Wszystkie wystąpienia pana Marcina są tak samo wiarygodne jak to, że ojciec Rydzyk maybacha dostał od bezdomnego - przekonywał.

d2so8k5

- Natomiast manipulacja polega na tym, że byłem proszony o wyjaśnienia w tej sprawie przez prokuraturę i co najmniej trzy lata temu zgłosiłem się, aby to wyjaśnić. Wszystko, o co prokurator pytał, wyjaśniałem. Przedwczoraj pojawiły się zeznania tylko jednej strony. Moje wyjaśnienia się nie pojawiły - kontynuował senator. Napieralski potwierdził również, że po przesłuchaniach nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Tak inwigilowano za pomocą Pegasusa

Przypomnijmy, że afera ze szpiegowaniem przeciwników politycznych przez system Pegasus poruszyła opinię publiczną przed świętami Bożego Narodzenia w 2021 roku.

Grupa Citizen Lab potwierdziła, że adwokat Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz Krzysztof Brejza byli inwigilowani przy pomocy oprogramowania szpiegującego Pegasus. Niezależni eksperci z Kanady wskazali mechanizm działania i daty szpiegowania.

Następnie okazało się, że inwigilowany był również szef AgroUnii. - Mój telefon był sprawdzany przez dwa dni - potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską Michał Kołodziejczak.

d2so8k5

Głos w tej sprawie zabrał m.in. Jarosław Kaczyński. Prezes PiS w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" potwierdził, że polskie służby korzystały z oprogramowania Pegasus. Przyznał również, że na jego zakup przeznaczone zostały środki z Funduszu Sprawiedliwości, mającego służyć ofiarom przestępstw. Oskarżenie o użyciu programu w celach politycznych nazwał "kompletnymi bzdurami".

Czytaj też:

d2so8k5

Źródło: "Gazeta Wyborcza", WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj