Trwa ładowanie...
d2ga4uy

Koronawirus z Chin. Elżbieta Witek reaguje na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy

Elżbieta Witek odpowiedziała na apel prezydenta Andrzeja Dudy. - Marszałek Sejmu zwołała na czwartek Prezydium Sejmu dotyczące specjalnego posiedzenia Izby - przekazało Centrum Informacyjne Sejmu. Spotkanie odbędzie się o godzinie 14.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz prezydent Andrzej Duda (zdj. arch.)
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz prezydent Andrzej Duda (zdj. arch.) (East News, Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER)
d2ga4uy

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział skierowanie wniosku o "pilne posiedzenie Sejmu" w związku z rozprzestrzeniającym się COVID-19 w Europie. - Chciałbym, aby ta debata odbyła się publicznie i żeby rząd udzielił społeczeństwu informacji o tym jak wygląda sytuacja - dodał polityk.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, Prezydium Izby tworzą marszałek i wicemarszałkowie. Dodatkowo w posiedzeniach bierze udział (z głosem doradczym) Szef Kancelarii Sejmu. Połowę gremium tworzą przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości: marszałek Elżbieta Witek oraz wicemarszałkowie Ryszard Terlecki oraz Małgorzata Gosiewska.

Polskie władze uspokajają obywateli w związku z sytuacją w Europie, jednak sam minister zdrowia publicznie przyznaje, że "przyjście koronawirusa do Polski to kwestia czasu". - Dlatego od kilku tygodni trwają działania zabezpieczające. Obecnie wdrożono nowe zalecenia na lotniskach i innych środkach lokomocji. W samolotach obowiązkowo sprawdzana jest m.in. temperatura - dodał na briefingu prezydent Andrzej Duda.

d2ga4uy

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Znikające wpisy Andrzeja Dudy. Adam Bielan wyjaśnia

Koronawirus z Chin. Opozycja sceptyczna, Grodzki wypomina głosowanie w Senacie

Sceptyczna wobec dodatkowego posiedzenia Sejmu jest opozycja. Przedstawiciele KO stwierdzili, że "inicjatywa jest spóźniona o co najmniej miesiąc". Krzysztof Gawkowski z Lewicy widzi w tym element kampanii wyborczej przed majowymi wyborami prezydenckimi. Robert Winnicki z Konfederacji apeluje o zwołanie Rady Gabinetowej, a w sukurs idzie mu były wicemarszałek z Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15.

d2ga4uy

"Pan Prezydent ws. koronawirusa powinien raczej zwołać Radę Gabinetową. Tańsze i bardziej na miejscu. Dzień posiedzenia Sejmu, Panie Prezydencie, to 1,3 miliona złotych z pieniędzy podatników" - napisał na Twitterze Stanisław Tyszka.

Na apel prezydenta odpowiedział także Marszałek Senatu. "Doceniam troskę Andrzeja Dudy, który w obliczu zagrożenia koronawirusem chce zwołania spec. posiedzenia Sejmu. Przypominam, iż Senat już wczoraj zdecydował, że jutro wysłucha informacji rządu w tej sprawie. Szkoda, że senatorowie PiS byli przeciw. Panie Prezydencie, zapraszam!" - napisał na Twitterze prof. Tomasz Grodzki.

Koronawirus z Chin. Świat walczy z rozprzestrzeniającą się epidemią

Koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w grudniu, bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do środowego popołudnia potwierdzono śmierć 2770 osób. Zarażonych nim jest już ponad 81 tys. osób na całym globie.

arcigs
Podziel się

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ga4uy

Podziel się opinią

Share

d2ga4uy

d2ga4uy
Więcej tematów