Trwa ładowanie...

Koronawirus z Chin. Prezydent Andrzej Duda chce pilnego zwołania posiedzenia Sejmu

- Zwróciłem się do Elżbiety Witek, aby jak najszybciej zwołać dodatkowe posiedzenie Sejmu, aby rząd udzielił informacji społeczeństwu na temat sytuacji w związku z szerzącą się epidemią zachorowań koronawirusem w Europie - przekazał Andrzej Duda.


Koronawirus z Chin. Prezydent Andrzej Duda chce pilnego zwołania posiedzenia SejmuŹródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka
d2xr2l6

Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się chwilę po godzinie 13:30. Oprócz prezydenta pojawił się premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

- Odebrałem przed chwilą informację od ministra zdrowia, premiera oraz głównego inspektora sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa. Dowiedziałem się jaki jest stan naszych przygotowań oraz jaka jest wiedza ws. europejskich przypadków. Chcę zapewnić, że nie ma w naszym kraju ani jednego przypadku zachorowania na COVID-19 - przekazał podczas briefingu prezydent.

Andrzej Duda przyznał jednak, podobnie jak minister zdrowia, że jest "kwestią czasu" aż wirus pojawi się na Wisłą. - Dlatego od kilku tygodni trwają działania zabezpieczające. Obecnie wdrożono nowe zalecenia na lotniskach i innych środkach lokomocji. W samolotach obowiązkowo sprawdzana jest m.in. temperatura - oświadczył prezydent.

d2xr2l6

W związku z rozwojem sytuacji w Europie Andrzej Duda zwrócił się z wnioskiem do Marszałek Sejmu. - Poprosiłem Elżbietę Witek o zwołanie w najbliższym czasie posiedzenia Sejmu. Chciałbym, aby ta debata odbyła się publicznie i żeby rząd udzielił społeczeństwu informacji o tym jak wygląda sytuacja w związku z szerzącą się epidemią zachorowań w Europie - dodał prezydent.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP udostępnił na Twitterze wniosek, w którym Andrzej Duda oficjalnie zwraca się do Marszałek Sejmu. Pismo zostało ostemplowane przez Kancelarię Sejmu o godzinie 15:30.

- Mam nadzieję, że pani marszałek pozytywnie odpowie na moje pismo. W najbliższych dniach należy się spodziewać zwołania posiedzenia Sejmu - zapowiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Garwolina.

d2xr2l6

Na apel prezydenta odpowiedział także Marszałek Senatu. "Doceniam troskę Andrzeja Dudy, który w obliczu zagrożenia koronawirusem chce zwołania spec. posiedzenia Sejmu. Przypominam, iż Senat już wczoraj zdecydował, że jutro wysłucha informacji rządu w tej sprawie. Szkoda, że senatorowie PiS byli przeciw. Panie Prezydencie, zapraszam!" - napisał na Twitterze prof. Tomasz Grodzki.

Koronawirus z Chin. Świat walczy z rozprzestrzeniającą się epidemią

Koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w grudniu, bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do środowego popołudnia potwierdzono śmierć 2768 osób. Zarażonych nim jest już ponad 81 tys. osób na całym globie.

arcgis
Źródło: arcgis

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Znikające wpisy Andrzeja Dudy. Adam Bielan wyjaśnia

d2xr2l6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xr2l6
Więcej tematów