Trwa ładowanie...
d2cyb2q

Koronawirus z Chin. Prezydent Andrzej Duda chce pilnego zwołania posiedzenia Sejmu

- Zwróciłem się do Elżbiety Witek, aby jak najszybciej zwołać dodatkowe posiedzenie Sejmu, aby rząd udzielił informacji społeczeństwu na temat sytuacji w związku z szerzącą się epidemią zachorowań koronawirusem w Europie - przekazał Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus z Chin. Briefing prasowy prezydenta Andrzeja Dudy
Koronawirus z Chin. Briefing prasowy prezydenta Andrzeja Dudy (PAP, Fot: PAP/Radek Pietruszka)
d2cyb2q

Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się chwilę po godzinie 13:30. Oprócz prezydenta pojawił się premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

- Odebrałem przed chwilą informację od ministra zdrowia, premiera oraz głównego inspektora sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa. Dowiedziałem się jaki jest stan naszych przygotowań oraz jaka jest wiedza ws. europejskich przypadków. Chcę zapewnić, że nie ma w naszym kraju ani jednego przypadku zachorowania na COVID-19 - przekazał podczas briefingu prezydent.

Andrzej Duda przyznał jednak, podobnie jak minister zdrowia, że jest "kwestią czasu" aż wirus pojawi się na Wisłą. - Dlatego od kilku tygodni trwają działania zabezpieczające. Obecnie wdrożono nowe zalecenia na lotniskach i innych środkach lokomocji. W samolotach obowiązkowo sprawdzana jest m.in. temperatura - oświadczył prezydent.

d2cyb2q

W związku z rozwojem sytuacji w Europie Andrzej Duda zwrócił się z wnioskiem do Marszałek Sejmu. - Poprosiłem Elżbietę Witek o zwołanie w najbliższym czasie posiedzenia Sejmu. Chciałbym, aby ta debata odbyła się publicznie i żeby rząd udzielił społeczeństwu informacji o tym jak wygląda sytuacja w związku z szerzącą się epidemią zachorowań w Europie - dodał prezydent.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP udostępnił na Twitterze wniosek, w którym Andrzej Duda oficjalnie zwraca się do Marszałek Sejmu. Pismo zostało ostemplowane przez Kancelarię Sejmu o godzinie 15:30.

- Mam nadzieję, że pani marszałek pozytywnie odpowie na moje pismo. W najbliższych dniach należy się spodziewać zwołania posiedzenia Sejmu - zapowiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Garwolina.

d2cyb2q

Na apel prezydenta odpowiedział także Marszałek Senatu. "Doceniam troskę Andrzeja Dudy, który w obliczu zagrożenia koronawirusem chce zwołania spec. posiedzenia Sejmu. Przypominam, iż Senat już wczoraj zdecydował, że jutro wysłucha informacji rządu w tej sprawie. Szkoda, że senatorowie PiS byli przeciw. Panie Prezydencie, zapraszam!" - napisał na Twitterze prof. Tomasz Grodzki.

Koronawirus z Chin. Świat walczy z rozprzestrzeniającą się epidemią

Koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w grudniu, bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do środowego popołudnia potwierdzono śmierć 2768 osób. Zarażonych nim jest już ponad 81 tys. osób na całym globie.

   arcgis
(arcgis)
d2cyb2q

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Znikające wpisy Andrzeja Dudy. Adam Bielan wyjaśnia

d2cyb2q

Podziel się opinią

Share
d2cyb2q
d2cyb2q
Więcej tematów