Koronawirus a wybory parlamentarne. Tak byśmy głosowali do Sejmu i Senatu [SONDAŻ]

Podczas epidemii koronawirusa obywatele koncentrują się wokół władzy i rządzących - tak wynika z najnowszego badania IBSP. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się obecnie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na zdecydowaną wygraną.

Koronawirus a wybory parlamentarne. Tak byśmy głosowali do Sejmu i Senatu [SONDAŻ]
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na prawie 42-procentowe poparcie. Z kolei na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 19,30 proc. osób.

Na trzecim miejscu uplasowałby się Lewica z wynikiem 10,93 proc. Na Konfederację zagłosowałoby 8,67 proc. wyborców, a na PSL - 7,11 proc. Inną partię wybrało 0,18 proc. badanych. Zaś prawie 12 proc. ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, na kogo by zagłosowali.

Obraz
© IBSP

Znacznie ciekawiej robi się po oddzieleniu głosów osób niezdecydowanych. Biorąc pod uwagę tylko preferencje osób, które wiedzą, na kogo chciałyby głosować w wyborach do parlamentu, wyniki badań prezentują się następująco:

Aż 47,57 proc. zdecydowanych osób oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 21,90 proc. ankietowanych. Lewica może liczyć na 12,41 proc. głosów. Konfederacja na 9,84 proc. poparcia, a PSL - 8,07 proc. Inną partię wskazałoby 0,21 proc. badanych.

Obraz
© IBSP

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda daje zły przykład? Adam Bodnar: to jest dylemat

Łukasz Pawłowski z Instytutu Badań Spraw Publicznych wskazuje na to, że badanie zostało wykonane w czasie, gdy z powodu pandemii koronawirusa rząd podjął szereg kluczowych decyzji m.in. o zamknięciu szkół.

- To był i wciąż jest bardzo szczególny czas na badania. Obecna sytuacja budzi wielkie emocje i strach. Ludzie zawsze wtedy się koncentrują wokół władzy i rządzących – komentuje Łukasz Pawłowski w rozmowie z Wirtualną Polską. I dodaje, że za dwa, trzy tygodnie te emocje – a tym samym wyniki badań – mogą znacząco się zmienić.

Ekspert wskazuje również na jeszcze jeden aspekt.

- Gdy robiliśmy to badanie, nastawienie Koalicji Obywatelskiej było bardziej agresywne i atakujące w stosunku do rządzących. Teraz to przesłanie się zmieniło, czego należało się spodziewać. Tę zmianę w zachowaniu polityków już widać. Gdybyśmy wykonali to badanie w kolejnym tygodniu, to różnica pomiędzy PiS i KO byłaby zapewne mniejsza – tłumaczy Łukasz Pawłowski z IBSP.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 10 - 13 marca 2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy, w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (924)