Trwa ładowanie...

Konserwatywna "Alternatywa dla Niemiec" przed socjaldemokratami. Nowy sondaż

Jak wynika z nowego, opublikowanego w poniedziałek sondażu, konserwatywna i eurosceptyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest drugim najpopularniejszym ugrupowaniem w kraju. Ustępuje jedynie partii Angeli Merkel.

Konserwatywna "Alternatywa dla Niemiec" przed socjaldemokratami. Nowy sondażŹródło: East News
d29cz8n

Według badań ośrodka INSA na konserwatywną AfD zamierza głosować 17 proc. ankietowanych Niemców. Jest to drugi wynik za chadeckim blokiem CDU/CSU, którego poparcie wynosi 28,5 proc. Największą niespodzianką jest fakt, że prawicowo-populistyczna partia wyprzedziła w sondażu koalicjanta partii Angeli Merkel, socjaldemokratyczną SPD (16 proc. poparcia). AfD zyskało pół punkta procentowego w stosunku do poprzedniego badania z 28 sierpnia, przy równoczesnym, identycznym spadku poparcia SPD.

Reuters podaje, że wzrost poparcia AfD ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Chemnitz (w Saksonii), gdzie od kilku dni trwają wielotysięczne demonstracje po zabójstwie 35- letniego Niemca. Mężczyzna został zasztyletowany przez uchodźców, którzy powinni być deportowani z Niemiec. Zatrzymano dwóch podejrzanych mężczyzn z Syrii i Iraku, trwają poszukiwania trzeciego- poinformowała we wtorek prokuratura.

Sprzeciw wobec przyjmowania imigrantów (zwłaszcza muzułmańskich), jest jednym z głównych postulatów założonej w 2013 r. Alternatywy dla Niemiec. Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r. rząd Angeli Merkel zdecydował się na otwarcie granic dla imigrantów m.in. z Syrii i Afganistanu, wskutek czego do Niemiec przybyło ponad milion osób.

d29cz8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29cz8n
Więcej tematów