Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński uczci 11. rocznicę pogrzebu brata i jego żony

W tym roku minęło 11 lat od katastrofy smoleńskiej. Miała ona miejsce 10 kwietnia 2010 roku. W niedzielę w 11. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się msza święta w intencji ofiar katastrofy Smoleńskiej. W nabożeństwie udział ma wziąć m.in. Jarosław Kaczyński oraz Mateusz Morawiecki.
Share
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński Źródło: East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK
d2lm0i1

Msza św. w 11. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się w niedzielę wieczorem w katedrze na Wawelu.

Smoleńsk. 11. rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich

W uroczystości udział ma wziąć nie tylko wicepremier Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawieckiego, ale także europosłanka Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, a także marszałek województwa Witold Kozłowski oraz inni politycy.

d2lm0i1

To jednak nie koniec obchodów. Po mszy zaplanowano krótki występ muzyczny. Następnie zgromadzeni mają zejść do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Tam zostaną złożone kwiaty przy sarkofagu Lecha oraz Marii Kaczyńskich.

Zobacz też: Katastrofa smoleńska. Wspomnienie ofiar

Katastrofa smoleńska. Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich

17 kwietnia 2010 roku, tydzień po katastrofie smoleńskiej, rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe z elementami ceremoniału wojskowego ówczesnego prezydenta Polski oraz jego żony.

d2lm0i1

O godzinie 17:30 trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostały wyprowadzone z Pałacu Prezydenckiego. W kondukcie żałobnym przewieziono je do bazyliki archikatedralnej św. Jana. Tam została odprawiona msza pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Po uroczystości odbyło się całonocne czuwanie nad trumnami.

18 kwietnia 2010 roku rano z warszawskiej archikatedry kondukt żałobny ruszył na lotnisko wojskowe Okęcie. Wybrano symboliczną trasę. Para prezydencka pożegnała się z Warszawą. Na całej trasie przejazdu konduktu Lecha i Marię Kaczyńskich żegnali mieszkańcy stolicy, rzucając im kwiaty. Trumny z ciałami poleciały do Krakowa. Uroczysta msza św. została odprawiona w Bazylice Mariackiej.

W pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich uczestniczyli: najbliższe osoby zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz 18 delegacji zagranicznych.

Pierwotnie zapowiedziano przyjazd przedstawicieli z 98 państw. Uniemożliwiły to wydobywające się pyły z wulkanu na Islandii, które zanieczyściły atmosferę i zagroziły bezpieczeństwu ruchu lotniczego.

W uroczystościach pogrzebowych Lecha i Marii Kaczyńskich wzięło udział ok. 150 tys., osób. Blisko 45 tys. osób przybyło na Rynek. Natomiast ok. 100 tys. ludzi zgromadziło się na krakowskich Błoniach - wzdłuż trasy przemarszu konduktu. Kolejne kilka tysięcy żałobników pojawiło się przy Sanktuarium w Łagiewnikach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2lm0i1

Podziel się opinią

Share
d2lm0i1
d2lm0i1
Więcej tematów