Trwa ładowanie...

Burza w Sejmie. Mocne słowa Morawieckiego. Opozycja oburzona

W czwartek w Sejmie rozpoczął się blok głosowań. Na wstępie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Polexit to fake news. Tak samo jak słowa Tuska, że nie wybiera się do Europy. Polexit to wasze ordynarne kłamstwo - powiedział premier. Jego słowa oburzyły posłów opozycji, w tym Borysa Budkę.

Awantura w Sejmie. Mocne słowa Mateusza Morawieckiego. Opozycja oburzona Awantura w Sejmie. Mocne słowa Mateusza Morawieckiego. Opozycja oburzona Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d11bhdj
d11bhdj

Sejm przyjął też poprawki Senatu do nowelizacji dotyczącej nielegalnego przekraczania granicy. W bloku głosowań przeszły dwie poprawki, odrzucono trzecią.

Dwie pierwsze, które spotkały się z akceptacją ugrupowania rządzącego, miały charakter czysto techniczny. Trzecia zakładała, że "jeżeli postanowienie o opuszczeniu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dotyczy cudzoziemca, który przekroczył granicę wbrew przepisom prawa wraz z małoletnim dzieckiem, którego jest rodzicem, złożenie zażalenia wstrzymuje wykonanie tego postanowienia".

Nowelizacja zakłada, że cudzoziemiec, zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, będzie zobowiązany do opuszczenia terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw Schengen.

Głosowania w Sejmie. Ustawa antykorupcyjna z poprawkami Senatu

Sejm przyjął też kilka poprawek Senatu do ustawy antykorupcyjnej, która jest "oczkiem w głowie" Pawła Kukiza i zdecydowała o jego współpracy z Prawem i Sprawiedliwością.

d11bhdj

Z siedmiu poprawek Senatu przyjęto cztery. Sejm odrzucił jednak zmiany najdalej idące. Jedna z poprawek do ustawy antykorupcyjnej zakładała, że nowe prawo wejdzie w życie już w styczniu 2022 roku, a nie, jak zakładało ugrupowanie Pawła Kukiza, od następnej kadencji Sejmu.

Sejm głosuje. Wniosek o odrzucenie ustawy budżetowej na 2022 rok upadł

W czasie głosowania w Sejmie parlamentarzyści zajęli się także I czytaniem ustawy budżetowej na rok 2022. Tu przepadł wniosek opozycji o to, by odrzucić projekt ustawy w całości.

"Za" wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy budżetowej na 2022 r. głosowało 173 posłów, 272 było "przeciw", "wstrzymało się" czterech parlamentarzystów. Większości nie zdobył też wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy okołobudżetowej.

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok zakłada, że dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł, a wydatki 512,4 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł.

d11bhdj

Sejm za budową muru na granicy z Białorusią

Po burzliwej debacie, która miała miejsce po wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego, Sejm przeszedł do prac nad punktami zawartymi w porządku obrad. Przyjęto m.in. uchwałę o ustanowieniu roku 2022 rokiem Józefa Wybickiego.

W dalszej kolejności Sejm zajął się specustawą dotyczącą budowy muru na granicy Polski z Białorusią. Poseł sprawozdawca Michał Jach (PiS) wniósł o odrzucenie wszystkich poprawek. Na wstępie przepadł wniosek opozycji o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Ostatecznie większością głosów Zjednoczonej Prawicy, Konfederacji oraz PSL - Koalicji Polskiej (274) Sejm zdecydował o przyjęciu ustawy o budowie muru na granicy Polski z Białorusią. "Przeciw" było 174 posłów. "Wstrzymał się" jeden parlamentarzysta. W głosowaniu nie wziął, co ciekawe, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Sejm. Blok ważnych głosowań

Sejm. Mateusz Morawiecki: Polexit to wasze ordynarne kłamstwo

Po godzinie 16 w czwartek 14 października rozpoczął się blok głosowań w Sejmie. Na wstępie głos zabrał Mateusz Morawiecki. - Polexit to fake news. Tak samo jak słowa Tuska, że nie wybiera się do Europy. To kolejne kłamstwa Tuska - powiedział premier.

d11bhdj

- Polexit to wasze ordynarne kłamstwo - dodał Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, ostatnio w Sejmie odbyło się głosowanie, które "potwierdziło, kto jest za Polską w Unii Europejskiej". - Wasze partactwo wyszło na wierzch - mówił szef rządu. Po tych słowach z ław opozycji wydobył się okrzyk "złodzieje, złodzieje". Salę musiała uciszać marszałek Elżbieta Witek.

Premier Polski odniósł się też do zapisów zawartych w Traktach Rzymskim oraz Traktacie o Unii. - To jest to, na co my stawiamy. To jest to, co robimy. Ale na Boga, przy zachowaniu suwerenności - mówił Mateusz Morawiecki.

Morawiecki w Sejmie. Obwinia Tuska o Brexit

- Mam nadzieję, że nasi rady nie oddadzą w ręce "Don Kichotów". Strach pomyśleć, co stałoby się, gdyby ten kryzys migracyjny połączył się z polityką Platformy Obywatelskiej. Jak wyglądałaby wtedy Polska. Dlatego mówimy nie dla stanów zjednoczonych Europy. To jest ślepa uliczka - podkreślił premier.

d11bhdj

Jak zaznaczył szef rządu, taka polityka "doprowadziła już do jednej tragedii - Brexitu". - Czego Tusk się nie dotknie, zamienia w ruinę. Do ruiny doprowadził finanse publiczne i uciekł do Brukseli. Potem doprowadził do Brexitu i uciekł do Polski. Boże chroń przed takimi politykami - mówił Morawiecki.

Polityk podkreślił, że Unia Europejska pozostanie demokratyczna tylko wtedy, jeżeli naród, a nie sędziowie TSUE będzie podejmował najważniejsze decyzje w kwestii ustroju. - Dziś kraje członkowskie stają się takim poletkiem eksperymentalnym. Sprawdza się, jak daleko można się posunąć przy pominięciu prawa krajowego. My się na to nie zgadzamy - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

d11bhdj

- Są dwie postawy, jakie możemy przyjąć. Pierwsza to taka, że możemy udawać, że tego wszystkiego nie ma. Druga to reakcja na działania instytucji europejskich, powiedzenie: "Przyjaciele z Unii Europejskiej, jeżeli chcecie zmian, najpierw zapytajcie o zdanie narodów suwerennych państw członkowskich" - dodał premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił się też bezpośrednio do polityków opozycji. - Słyszałem, jak na waszych wiecach powoływaliście się na słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie róbcie tego. To wyjątkowe obłudne, niegodziwe i krzywdzące. Nie macie do tego prawa - zaznaczył Morawiecki.

Burza w Sejmie. Budka: Jesteście bandą patologicznych kłamców

Do słów premiera Mateusza Morawieckiego odniósł się Borys Budka. - Jest pan wyjątkowym hipokrytą. Dlaczego PiS trzyma polityków, którzy głosowali przeciwko ratyfikacji o przyłączeniu do Unii Europejskiej - wołał polityk Platformy Obywatelskiej.

d11bhdj

- Dwudziestu posłów PiS głosowało przeciw: to Ziobro, Wójcik. Jesteście bandą patologicznych kłamców - dodał polityk.

Po nim na mównicę sejmową wszedł poseł Gawkowski z Lewicy, który w ramach "wniosku formalnego" wezwał parlamentarzystów do odśpiewania hymnu Unii Europejskiej. - Nie zejdę z mównicy, dopóki pani marszałek na to nie pozwoli - podkreślił polityk. Towarzyszyły mu okrzyki "śpiewać, śpiewać" ze strony opozycji.

Sejm. Szereg ważnych głosowań

Parlamentarzyści zdecydują o włączeniu do porządku dziennego kilku punktów. Te dotyczą m.in. informacji Jarosława Kaczyńskiego, jako Przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, w sprawie ataku hakerskiego na skrzynkę mailową ministra Michała Dworczyka.

Sejm może też zdecydować o włączeniu do bloku głosowań ustawy o budowie muru na granicy Polski z Białorusią. W środę odbyło się pierwsze i drugie czytanie specustawy w tej sprawie i trafiła ona ponownie do prac komisji sejmowych.

Z całą pewnością w czwartek Sejm zajmie się m.in. sprawozdaniami komisji sejmowych do poprawek Senatu w sprawie kilku ustaw. Wśród nich znalazły się poprawki do ustawy antykorupcyjnej zaproponowanej przez posłów Kukiz'15.

Ustawa zakłada zaostrzenie kar w stosunku do osób, które były skazane za korupcję. Chodzi m.in. o pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nie stanowisk w spółkach Skarbu Państwa.

Ustawa antykorupcyjna została przyjęta przez Sejm 17 września i skierowana do prac w Senacie. 8 października Izba Wyższa parlamentu uznała jednak, że nowy akt prawny musi ponownie trafić do prac Komisji Ustawodawczej i Praw Człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11bhdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11bhdj
Więcej tematów