Ustawa antykorupcyjna Kukiza. Jest decyzja Sejmu
Sejm zdecydował w sprawie poprawek Senatu do ustawy antykorupcyjnej, której autorami są posłowie ugrupowania Kukiz'15. Izba przyjęła część uwag Senatu.
Jest decyzja Sejmu w sprawie ustawy antykorupcyjnej zaproponowanej przez posłów Pawła Kukiza. Decyzją parlamentarzystów odrzucono poprawki pierwszą, drugą i szóstą. Sejm zdecydował o przyjęciu pozostałych uwag Senatorów.
Sejm. Ustawa antykorupcyjna z część poprawek Senatu
Posłowie poparli poprawkę Senatu, która wprowadza rozwiązania techniczne ułatwiające wyszukiwanie danych w rejestrach partyjnych, a także w rejestrach umów jednostek sektora finansów publicznych. Zgodzili się też, by w przypadku błędów w rejestrach partyjnych PKW najpierw wzywała do ich usunięcia, a dopiero, gdy to wezwanie będzie nieskuteczne, nakładała karę do 30 tys. zł.
Sejm zgodził się również na przyjęcie poprawki Senatu, która zakłąda, by w rejestrze umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych były tylko te umowy, których wartość przekracza 500 zł. Decyzją obu Izb do zorganizowania takiego rejestru został zobligowany Minister Finansów.
Z brakiem poparcia spotkały się jednak najdalej idące poprawki do ustawy antykorupcyjnej. Jedna z nich zakładała, że nowe przepisy weszłyby w życie już od 2022 roku, a nie od nowej kadencji Sejmu, jak założyli posłowie Kukiz'15.
Gdyby została przyjęta, od 1 stycznia 2022 roku obowiązywałby zakaz łączenia przez parlamentarzystów i samorządowców mandatu z zatrudnieniem lub wykonywaniem innych zajęć w instytucjach państwowych i spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiada co najmniej 10 proc. udziałów.
Sejm przyjął ustawę antykorupcyjną. Proces legislacji
Sejm przegłosował tę ustawę 17 września. "Za" było 286 parlamentarzystów, "przeciw" opowiedział się jeden poseł, zaś od głosu "wstrzymało się" 158 osób z Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.
Po wygranym głosowaniu w Sejmie ustawa antykorupcyjna projektu ugrupowania Kukiz'15 trafiła do Senatu.
W czasie posiedzenia Izby Wyższej parlamentu ustawę antykorupcyjną skierowano wraz z poprawkami do prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, skąd ostatecznie trafiła ponownie pod głosowanie Sejmu.
Sejm. Ustawa antykorupcyjna Pawła Kukiza
Tzw. ustawa antykorupcyjna to "oczko w głowie" Pawła Kukiza. Od jej przyjęcia polityk uzależnił m.in. swoją współpracę z Prawem i Sprawiedliwością, co ponownie miało zapewnić koalicji rządzącej większość parlamentarną.
Przyjęta przez Sejm ustawa antykorupcyjna zakłada m.in. zaostrzenie kar w stosunku do osób, które były skazane za korupcję. Chodzi m.in. o pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nie stanowisk w spółkach Skarbu Państwa.
Źródło: PAP