Trwa ładowanie...

Ustawa antykorupcyjna. Senat ponownie skierował oczko w głowie Kukiza do komisji

Senat ponownie skierował do komisji ustawę antykorupcyjną Pawła Kukiza. Projekt zakłada zakaz zatrudniania polityków w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a także brak możliwości ubiegania się o publiczne pieniądze przez osoby, które zostały wcześniej skazane za korupcję.

Senatorowie ponownie skierowali projekt ustawy antykorupcyjnej do komisji Senatorowie ponownie skierowali projekt ustawy antykorupcyjnej do komisji Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d49a80j
d49a80j

Ustawa antykorupcyjna to oczko w głowie Pawła Kukiza i jeden z powodów, dla których polityk zdecydował się na współpracę z Prawem i Sprawiedliwością - zapewniono go, że projekt zyska poparcie polityków tej partii.

Co zakłada? Między innymi pozbawienie praw publicznych osób skazanych za korupcję i zakaz ubiegania się przez takie osoby o publiczne pieniądze, a także zakaz zatrudniania samorządowców i parlamentarzystów w spółkach, gdzie Skarb Państwa posiada co najmniej 10 proc. akcji.

W czwartek, 7 października, przedstawiciel komisji ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski (niezależny) podkreślił w Senacie, że ustawa antykorupcyjna narzuca partiom politycznym obowiązek prowadzenia i aktualizowania rejestru wpłat i publikowania go w Biuletynie Informacji Publicznej.

Leszek Miller krytykuje Włodzimierza Czarzastego. "Koalicja z PiS najbardziej intratna"

Podczas posiedzenia Senatu odbyła się krótka wymiana zdań na temat projektu, a następnie na wnioski senatorów Ryszarda Bobera (Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Krzysztofa Kwiatkowskiego skierowano go do ponownego rozpatrzenia przez komisję ustawodawczą i praw człowieka.

d49a80j

Ustawa antykorupcyjna. Polityk, który zmienił barwy, powinien stracić mandat?

Sejm przyjął projekt ustawy antykorupcyjnej w połowie września. Choć początkowo zakładano, że ma ona wejść w życie od przyszłej kadencji, to Krzysztof Kwiatkowski zaproponował, aby przepisy obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku.

Senator Wadim Tyszkiewicz (niezależny) zaproponował poprawki, które zabraniają posłom i senatorom łączenia mandatu z pracą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także na stanowiskach ministerialnych. Chciałby także, aby politycy po zmianie barw tracili mandaty. Jego pomysły nie zostały jednak poddane pod głosowanie z uwagi na wątpliwości, co do zgodności z Konstytucją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49a80j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49a80j
Więcej tematów