Trwa ładowanie...

Numery telefonów polityków PiS wyciekły. WP: Parlamentarzyści otrzymali zalecenia

Zmienić dane telefoniczne w komunikatorach internetowych, a o podejrzanych sytuacjach informować organy rządowe - to zalecenia przedstawicieli rządu PiS dla parlamentarzystów tej partii w związku z kolejnym wyciekiem danych. We wtorek światło dzienne ujrzał dokument zawierający telefony do najważniejszych polityków Zjednoczonej Prawicy. Posłowie i senatorowie PiS w nieoficjalnych rozmowach z Wirtualną Polską nie kryją zdenerwowania z powodu wycieku.

Numery telefonów polityków PiS wyciekły. Parlamentarzyści otrzymali zalecenia. Na zdjęciu fragment udostępnionego dokumentu Numery telefonów polityków PiS wyciekły. Parlamentarzyści otrzymali zalecenia. Na zdjęciu fragment udostępnionego dokumentu Źródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
deq7c9q
deq7c9q

Niekończąca się historia afery mailowej po raz kolejny daje o sobie znać. We wtorek światło dzienne ujrzał dokument zawierający prywatne numery telefonów do posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości zasiadających w Sejmie i Senacie w kadencji 2015-2019.

Materiał ujawniono na jednej ze stron, na których publikowane są rzekome maile ze skrzynek polityków. Plik szybko został rozprowadzony także po mediach społecznościowych.

Numery do parlamentarzystów klubu PiS. Dokument udostępniony w sieci

Na dokumencie znaleźć można dane kontaktowe wielu polityków Zjednoczonej Prawicy, w tym m.in. Mariusza Kamińskiego, Zbigniewa Ziobry, Piotra Glińskiego, Michała Dworczyka, Antoniego Macierewicza, Marka Suskiego czy Krystyny Pawłowicz. Są tam także numery posłów i senatorów, którzy nie są już w parlamencie, a nawet w czynnej polityce.

Nieoficjalnie politycy partii rządzącej przyznają, że z wyciekiem danych niewiele można zrobić, a numery telefoniczne zawarte w ujawnionym dokumencie pochodzą z końca 2015 roku. - I tak człowiek może się wściec, że do czegoś takiego dochodzi - nie ukrywają w rozmowie z nami politycy PiS, pragnący zachować anonimowość.

Jak dowiaduje się WP, po południu w poniedziałek parlamentarzyści PiS otrzymali zalecenia, aby zachować ostrożność w sieci, a wszelkie podejrzane sytuacje zgłaszać do odpowiednich organów rządowych, w tym do zespołu NASK, który zajmuje się m.in. kwestiami cyberbezpieczeństwa.

Co więcej, według przedstawionych wytycznych posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości powinni także na nowo założyć swoje konta w niektórych komunikatorach internetowych (WhatsApp, Messenger, Signal, Instagram) - na podstawie nowych numerów telefonówalbo co najmniej "odpiąć" z komunikatorów dotychczasowe numery.

Podobnie radzi serwis Niebezpiecznik.

Afera e-mailowa ma swój początek w czerwcu 2021 r., kiedy na światło dzienne wyszły e-maile rzekomo wykradzione z prywatnej skrzynki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Minister Dworczyk oświadczył wówczas, że jego poczta elektroniczna została zaatakowana przez hakerów.

deq7c9q

9 czerwca szef KPRM oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Od tego czasu ujawniane są kolejne e-maile i informacje, które wskazują na to, że wiadomości zarówno prywatne, jak i służbowe najważniejszych osób w państwie nie zostały odpowiednio zabezpieczone.

Zobacz też: Wrzawa po słowach Hołowni. Prof. Maksymowicz dolał oliwy do ognia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deq7c9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq7c9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj