Fałszywy sklep PGG. Spółka ostrzega klientów przed oszustami
Wysokie ceny węgla oraz brak opału w składach sprawiają, że wiele osób traci czujność podczas próby jego zakupu. Moment ten wykorzystują oszuści, którzy za pośrednictwem fałszywych stron, próbują wyłudzić dane klientów. Przed kolejną falą oszustw węglowych ostrzega PGG. Przestępcy tworzą fałszywe strony, do złudzenia przypominające oficjalny sklep internetowy spółki.
15.11.2022 10:15
O fałszywych stronach, podszywających się pod sklep PGG spółka poinformowała m.in. w mediach społecznościowych. Jak wskazuje, "Grafiki na tych stronach oraz widoczny asortyment, mogą wprowadzać w błąd. Są bowiem podobne do grafiki naszego sklepu. Oszuści bezprawnie wykorzystują także logo naszej spółki. Podają również na tych stronach ceny takie jak ceny surowca z naszych kopalń".
Fałszywe sklepy PGG. Uwaga! Można stracić pieniądze
Wskazane oszustwo nie jest pierwszym, uderzającym w obywateli, którzy chcą zakupić węgiel. Na początku października przed falą fałszywych e-maili przestrzegało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wówczas oszustwo dotyczyło dodatku węglowego i miało na celu wyłudzenie danych oraz pieniędzy. Nowy sposób uderza w czujność Polaków. Według informacji przekazanych przez PGG, oszuści utworzyli dwie witryny, do złudzenia przypominające oficjalny sklep internetowy spółki górniczej "strony https://pgg-wegiel.info oraz https://pgg-wegiel.pl są fałszywe i nie mają nic wspólnego z naszym internetowym sklepem" - przestrzega spółka. Jednocześnie przypomina, że "właściwy adres sklepu PGG S.A to https://sklep.pgg.pl".
Oszustwo na węgiel. Spółka reaguje
Ze względu na nadciągający chłód i ciągłe braki w składach, wielu klientów traci czujność. Aby nie paść ofiarą oszustów, warto jednak zwracać uwagę na szczegóły. Przestępcy, podszywając się pod sprzedawcę, starają się jak najbardziej uwiarygodnić swoje działanie. Jak informuje Polska Grupa Górnicza, sesje sprzedażowe za pośrednictwem ich oficjalnej strony odbywają się w tygodniu, po godzinie 16:00 "W poniedziałki, środy i piątki wystawiamy miały, a we wtorki i czwartki węgiel". Przedstawiciele spółki przypominają także, że Kwalifikowany Dostawca Węgla PGG nie używa wiadomości SMS, połączeń telefonicznych czy e-maili do potwierdzania danych osobowych swoich klientów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oszustwo na PGG. Jak się uchronić?
Jak informują przedstawiciele spółki, Polska Grupa Górnicza podjęła kroki, mające na celu zamknięcie fałszywych stron internetowych. Jak dotąd są one jednak wciąż dostępne, przez co na oszustwo jest narażonych wiele klientów, planujących zakup węgla.
Przed oszustwami na węgiel ostrzegała także polska policja. Jak informowano pod koniec września 2022 roku "chęć kupna opału wykorzystują oszuści, którzy oferują węgiel w bardzo korzystnej cenie i obiecują szybką dostawę. W rzeczywistości to naciągacze, którzy w nielegalny sposób wzbogacają się na ludzkiej łatwowierności i krzywdzie". Policjanci uczulali obywateli, by zwracali uwagę na ogłoszenia osób i firm oferujących opał za podejrzanie niską cenę, a także uważnie sprawdzali nazwy domen oraz adresy stron internetowych, sprzedających węgiel "bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy". Tak niewielkie szczegóły mogą pomóc zidentyfikować oszustwo i uchronić się przed nim.
Zobacz również: Węgiel na wagę złota. 25-latek okradł własną babcię.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.