Działo się, gdy byłeś w pracy. Orban spuścił z tonu. Zwrócił się do Szwecji
Doniesienia serwisów informacyjnych codziennie dostarczają ogromnej porcji wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie. Oto przegląd wiadomości z wtorku 23 stycznia, z godzin porannych i popołudniowych.
23.01.2024 | aktual.: 23.01.2024 19:50
Premier Węgier poinformował we wtorek, że zaprosił swojego szwedzkiego odpowiednika Ulfa Kristerssona do odwiedzenia Węgier w celu negocjacji. Tematem rozmów ma być przyjęcie Sztokholmu do NATO. Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 roku. Z powodu napaści Rosji na Ukrainę zrezygnowały ze swojej wieloletniej polityki niezaangażowania. Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km, została członkiem NATO 4 kwietnia zeszłego roku, zwiększając liczbę państw członkowskich do 31.
Członkostwo Szwecji nadal oczekuje na ratyfikację z powodu oporu dwóch krajów - Turcji i Węgier.
Rosja podała we wtorek, że w katastrofie prywatnego samolotu, który rozbił się w weekend w Afganistanie, zginęły dwie osoby. Ocalałych czterech pasażerów odwiedził w szpitalu w Kabulu ambasador Moskwy w Afganistanie Dmitrij Żyrnow. Pasażerski Dassault Falcon 10 zniknął z radarów w sobotni wieczór. Samolot odbywał czarterowy lot medyczny pomiędzy miastem Gaya w Indiach - stolicą Uzbekistanu Taszkientem - a miastem Żukowski w Rosji. Rozbił się w górach Badachszanu w północno-wschodnim Afganistanie.
Jak informuje "Daily Mail" ofiarami byli rosyjski milioner i jego żona, która poważnie zachorowała na wakacjach w Tajlandii.
Paweł Łatuszka, opozycjonista białoruski, przedstawiciel Narodowego Zarządu Antykryzysowego poinformował we wtorek, że w całej Białorusi odbywają się masowe przeszukania i zatrzymania. Akcja reżimu dotyczy wszystkich osób podejrzewanych o "nieprawomyślność", w tym także byłych więźniów politycznych i ich krewnych. Jak podaje Łatuszka w oświadczeniu przysłanym mediom, głównym powodem tych represji są datki wypłacane przez obywateli na rzecz organizacji pozarządowych. Udzielanie wsparcia takim inicjatywom naraża każdego Białorusina na rządowe prześladowania.
Na Białorusi w więzieniach przebywa 1609 więźniów politycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swoją inicjatywę w zakresie likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego przedstawili na wtorkowej konferencji prasowej posłowie Konfederacji Krzysztof Tuduj i Roman Łazarski. Parlamentarzyści podkreślił, że za postulatem stoją poważne argumenty. Tuduj przekonywał, że jedynym powodem istnienia mediów publicznych jest ich misja. Jak zaznaczył, TVP pod rządami PiS-u było stacją propagandową i z misją nie miało nic wspólnego. "Nie mieliśmy do czynienia z dziennikarzami, a z propagandystami partii rządzącej" - dodał.
Poseł zwrócił też uwagę na zarobki dziennikarzy TVP.
"Na utrzymanie propagandy zrzucają się wszyscy Polacy. Tymczasem niektórzy propagandyści poprzedniej władzy zarobili w TVP po kilka milionów złotych"- powiedział. Łazarski wyjaśniał, że "abonament RTV jest jednym z najbardziej ośmieszonych podatków w polskim systemie".
W miejscowości Wierzbna w województwie podkarpackim na drodze krajowej 94 doszło we wtorek około 9 do wypadku. Kierowca volvo uderzył w instalację z zamontowanym znakiem przejścia dla pieszych. Wcześniej przed przejściem zatrzymała się honda, by przepuścić 78-letnią pieszą.
Volvo, które jechało za wspomnianą hondą, nie wyhamowało w porę i kierowca zjechał na pobocze. Uderzył wówczas w metalową konstrukcję. Niestety, jeden z elementów spadł na głowę starszej kobiety, przechodzącej na drugą stronę ulicy. 78-latka trafiła do szpitala.
Zdarzenie wstrzymało ruch na drodze krajowej na czas prac policji i ekip porządkowych.