Dwa protesty wyborcze PiS bez dalszego biegu. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Kolejne dwa protesty wyborcze PiS Sąd Najwyższy pozostawił bez dalszego biegu. Sędziowie zdecydowali, że protesty te nie spełniają warunków formalnych do merytorycznego rozpoznania.

Dwa protesty wyborcze PiS bez dalszego biegu. Jest decyzja Sądu Najwyższego
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński
Karolina KołodziejczykArkadiusz Jastrzębski

30.10.2019 | aktual.: 25.03.2022 13:30

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych podjęła decyzję w sprawie protestów wyborczych PiS, dotyczących dwóch okręgów wyborczych do Senatu: nr 12 (Grudziądz) i nr 92 (Gniezno). Sędziowie zdecydowali, że pozostawią je bez dalszego biegu.

Sędziowie zdecydowali, że protesty te nie spełniają warunków formalnych do merytorycznego rozpoznania. To oznacza, że nie dojdzie do ponownego przeliczenia kart do głosowania w obu okręgach.

Jak wyjaśnia w komunikacie SN, protesty "opierały się one na abstrakcyjnych zarzutach i żądaniach przeliczenia głosów".

"Zarzuty podniesione w proteście wyborczym muszą wskazywać na konkretne naruszenia przepisów prawa wyborczego, o których wiadomo wnoszącemu protest, przy czym nie jest wystarczające podanie jedynie przepisu, który w ocenie wnoszącego protest został naruszony, lecz konieczne jest opisanie konkretnych okoliczności, w jakich doszło do jego naruszenia" - głosi oświadczenie.

"Zarzuty abstrakcyjne, wskazujące na hipotetyczną, potencjalną możliwość naruszenia przepisów prawa wyborczego nie odpowiadają wymogom Kodeksu wyborczego i są niedopuszczalne. Nadto każdy zarzut powinien zostać poparty dowodem albo wskazaniem dowodu" - przypominają służby prasowe SN.

Podobnie jak w przypadku protestu rozpoznanego we wtorek - do sądu wpłynęły stanowiska PKW i okręgowych komisji wyborczych, które wskazały na brak podstaw do zakwestionowania ustalonego przez nie wyniku głosowania.

Z informacji przekazanych przez SN wynika, że stanowiska nie zajął Prokurator Generalny.

Przypomnijmy: PiS złożyło do SN protesty dotyczące sześciu okręgów: nr 100 (Koszalin), nr 75 (Tychy i Mysłowice), nr 12 (Grudziądz), nr 92 (Gniezno), nr 95 (m.in. powiaty krotoszyński i ostrowski), nr 96 (Kalisz). Wnioskowało o ponowne przeliczenie głosów.

We wtorek trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zdecydowało o pozostawieniu go "bez dalszego biegu" protest wyborczego PiS ws. wyborów do Senatu w okręgu nr 75, obejmującym Tychy i Mysłowice. Wygrała w nim Gabriela Morawska-Stanecka (KW SLD)
. Jej kontrkandydatem był Czesław Ryszka z PiS.

Co oznacza wtorkowa decyzja SN? Protest nie będzie rozpoznawany merytorycznie, a w konsekwencji nie dojdzie do oględzin kart do głosowania i do ich ponownego przeliczania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (372)