Dostawy już ruszyły. Teheran ściąga broń z Rosji
Wysoki rangą rosyjski urzędnik ds. bezpieczeństwa Siergiej Szojgu przybył w poniedziałek do Teheranu. Iran przygotowuje się do odwetu na Izrael za zabicie przywódcy politycznego Hamasu. "Prowokacja ta grozi wybuchem wojny regionalnej" - opisuje "NYT". Wiadomo już, o co Iran poprosił Moskwę.
Były minister obrony Rosji, najbliższy człowiek Władimira Putina a obecnie urzędnik ds. bezpieczeństwa Siergiej Szojgu, spotkał się z nowym prezydentem Iranu, Masudem Pezeshkianem i dowódcą irańskich sił zbrojnych, generałem brygady Mohammadem Bagherim, który kieruje planowaniem ataków militarnych na Izrael. Szojgu spotkał się również z sekretarzem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.
Iran chce broni od Moskwy
"Jego wizyta podkreśla ścisły sojusz Iranu i Rosji, który wzmocnił się od czasu wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 r. Iran dostarczył Rosji wojskowe drony, a oba kraje niedawno sfinalizowały umowę o rozszerzeniu współpracy wojskowej i wywiadowczej" - przypomina "The New York Times".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dostawy już się rozpoczęły
Irańskie media poinformowały, że Iran zwrócił się do Rosji z prośbą o dostarczenie zaawansowanych systemów obrony powietrznej w związku z przygotowaniami do ewentualnej wojny z Izraelem.
Dziennikarze rozmawiali z dwoma irańskimi urzędnikami zaznajomionymi z planami wojennymi. Jeden z nich jest członkiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Potwierdził, że Iran poprosił Moskwę o pomoc, a ta "rozpoczęła dostarczanie zaawansowanych radarów i sprzętu obrony powietrznej".
Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, nakazał przeprowadzenie bezpośredniego ataku z Iranu na Izrael po tym, jak przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh, zginął w eksplozji w swoim domu gościnnym podczas swojej wizyty w Iranie na inauguracji nowego prezydenta.
Duży i skoordynowany atak
Amerykańscy i izraelscy urzędnicy powiedzieli, że spodziewają się, że Iran i jego sprzymierzone grupy bojowników w regionie rozpoczną duży i skoordynowany atak na Izrael. Grupy te, znane jako "oś oporu", obejmują Hezbollah w Libanie i Huti w Jemenie.
- Jesteśmy gotowi na pełną współpracę z Iranem w kwestiach regionalnych - powiedział Szojgu.
Rosja nie może odmówić
Gen. Bagheri powiedział Szojgu, że stosunki między ich narodami są "głębokie, długoterminowe i strategiczne" i będą się jedynie "rozwijać pod rządami nowego rządu Iranu".
Mimo że Rosja ma również powiązania gospodarcze i kulturalne z Izraelem (w Izraelu mieszka wielu rosyjskich Żydów), analitycy twierdzą, że nie może sobie pozwolić na odrzucenie irańskich próśb o pomoc, ponieważ jest w dużym stopniu uzależniona od irańskich dronów na Ukrainie.
- Jeśli Irańczycy proszą Rosjan o obronę powietrzną, to spieniężają swoje żetony - powiedział Colin P. Clarke, dyrektor ds. polityki i badań w Soufan Group, firmie konsultingowej ds. wywiadu i bezpieczeństwa. - Pytanie brzmi, jak Rosjanie mogą uspokoić Teheran, nie psując sobie relacji z Izraelem - dodał.