Do kiedy PIT? Deklaracje można składać w określonym terminie

W czwartek, 15 lutego 2024 roku, rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych. W tym dniu w systemie Twój e-PIT pojawiły się wstępnie wypełnione deklaracje, a podatnicy zyskali możliwość złożenia ich przez internet. Do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe za 2023 rok?

Do kiedy złożyć PIT? Deklaracje podatkowe należy przesłać w określonym terminie
Do kiedy złożyć PIT? Deklaracje podatkowe należy przesłać w określonym terminie
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki

Początek roku jest okresem rozliczeń podatkowych. Można ich dokonać w określonym terminie. Do kiedy trzeba złożyć najpopularniejsze deklaracje? Czy można to zrobić przez internet?

Do kiedy można złożyć PIT? W tym roku nie będzie przedłużenia terminu

Termin składania deklaracji podatkowych za dany rok określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jej przepisami, zeznanie do urzędu skarbowego należy przesłać w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. "Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego" - informuje art. 45. pkt 1. wspomnianego aktu prawnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nieznana ulga na dzieci. Ekspertka radzi małżonkom i rodzicom

Co ważne, ze względu na fakt, że ostatni dzień kwietnia 2024 roku wypada we wtorek, podatnicy - inaczej niż w roku ubiegłym - nie będą mogli liczyć na wydłużenie okresu składania deklaracji podatkowych.

Czy możliwe będzie złożenie PIT i rozliczenie podatku po 30 kwietnia 2024 roku? Jak poinformował resort finansów, w przypadku braku aktywności - a więc braku akceptacji lub odrzucenia zeznania - zeznania PIT-37 lub PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone. Osoby, które będą chciały dokonać w nich korekt, będą mogły zrobić to po 30 kwietnia. Co jednak istotne, automatycznej akceptacji nie podlegają deklaracje PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L.

Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT do urzędu skarbowego? Kiedy dokumenty otrzyma pracownik?

Terminy graniczne obowiązują zarówno podatników, jak i ich pracodawców. Obowiązkiem tych drugich jest m.in. przekazanie pracownikom deklaracji PIT-11, a więc informacji o dochodach uzyskanych w danym roku podatkowym, kosztach uzyskania przychodu, a także zaliczkach i składkach, które zostały pobrane z ich pensji.

Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT? Czas na przekazanie dokumentów do urzędu skarbowego minął wraz z końcem stycznia 2024 roku. PIT-11 do pracownika musi natomiast trafić do końca lutego.

PIT 2024. Czy deklaracje trzeba złożyć przez internet?

Jak podaje Ministerstwo Finansów, usługi Twój e-PIT oraz e-Deklaracje stanowią obecnie najpopularniejsze formy składania zeznań podatkowych. "W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje" - przekazał Szef KAS Marcin Łoboda.

Mimo popularności składania deklaracji PIT przez internet, opcja ta nie stanowi jedynej, z której mogą skorzystać podatnicy. Zeznania za 2023 rok można złożyć również w formie papierowej - osobiście w Urzędzie Skarbowym lub za pośrednictwem poczty.

Resort finansów podkreśla jednak, że rosnąca popularność rozliczeń podatkowych przez internet wynika zarówno z wygody, jak i znacznie krótszego czasu oczekiwania na ewentualny zwrot podatku - "istotnym argumentem jest też zwrot nadpłaconego podatku w terminie do 45 dni przy złożeniu rozliczenia elektronicznie, a nie do 3 miesięcy jak w przypadku zeznań papierowych" - przekazano.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)