Co Polacy myślą o ataku Rosji na NATO? Wyniki są jednoznaczne
Wojna za naszą wschodnią granicą trwa nieprzerwanie od dwóch lat. Coraz częściej słychać jednak głosy, że za kilka lat Putin, może chcieć zaatakować również NATO. Jak wynika z badania, aż 56 proc. ankietowanych obawia się, że dojdzie do takiego ataku.
20.02.2024 | aktual.: 20.02.2024 09:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Rosyjskie zbrojenia nabierają tempa. W perspektywie dwóch-trzech lat Europa musi być w stanie obronić się sama, ponieważ Stany Zjednoczone angażują się w innych regionach świata - ocenił w grudniu ubiegłego roku prof. Justin Bronk z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute.
Trzy kraje bałtyckie Estonia, Litwa i Łotwa podpisały porozumienie w styczniu tego roku, zgodnie z którym na ich granicach z Rosją i Białorusią mają powstać bunkry. Te umocnienia mają tworzyć tzw. "bałtycką linię obrony". Jak wyjaśniła Susan Lillevali, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Estonii, głównym celem tej inicjatywy jest zniechęcenie Rosji do ewentualnego ataku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Europa ma od trzech do ośmiu lat
- Europa ma od trzech do pięciu lat na przygotowanie się na odbudowę zdolności militarnych Rosji, która stanie się poważnym zagrożeniem dla wschodniej flanki NATO, w tym wschodniej granicy Estonii - oceniła w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times" estońska premier Kaja Kallas.
- Istnieje realne zagrożenie dla pokoju w regionie euroatlantyckim, a sposobem na zachowanie pokoju jest skuteczne odstraszanie wojskowe, konwencjonalne i nuklearne. Oznacza to gotowość na najgorszy scenariusz, czyli wojnę z Rosją - stwierdził były zastępca dowódcy sił NATO w Europie, gen. Richard Shirreff.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w lutym, że Rosja może pewnego dnia zaatakować kraj NATO. Jego zdaniem obecnie taki atak nie jest prawdopodobny, natomiast będzie możliwy za pięć-osiem lat.
Czy Polacy obawiają się wojny Rosji z NATO?
W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytano Polaków, czy obawiają się, że może dojść do wojny Rosji z NATO.
Aż 56 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 32 proc. badanych stwierdziło, że się nie obawia takiego scenariusze, a 12 proc. odpowiedziało "nie wiem".
Badanie zrealizowano w dniu 11.02.2024 roku metodą CAWI na próbie 1060 dorosłych Polaków.
Źródło: Super Express