Niepokojące dane. Narasta problem wszawicy m.in. w szkołach

W polskich szkołach i przedszkolach narasta problem wszawicy. Jak wskazuje Radio Zet, brak jasnych przepisów utrudnia walkę z pasożytami, a rodzice często nie zgłaszają przypadków z obawy przed stygmatyzacją.

Uczniowie. Zdjęcie ilustracyjne
Uczniowie. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki
Paulina Ciesielska

W polskich placówkach edukacyjnych coraz częściej występuje problem wszawicy. Z danych firmy IQVIA wynika, że apteki w Polsce z roku na rok sprzedaż preparatów na wszy rośnie, co potwierdza skalę problemu. W ubiegłym roku w aptekach wykupiono ponad 2,2 mln opakowań.

Rodzice a problem wszawicy

Rodzice odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu wszawicy, jednak często nie zgłaszają przypadków z obawy przed wyśmiewaniem dzieci. Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że zaangażowanie rodziców jest niezbędne. W praktyce rodziny walczą z wszami w domach, co wymaga czasochłonnych zabiegów, takich jak wyczesywanie wszy i stosowanie preparatów.

Brak jasnych przepisów dotyczących przyjmowania dzieci z wszawicą do szkół i przedszkoli utrudnia walkę z pasożytami. Władze placówek edukacyjnych nie mają prawa zakazać przychodzenia do szkoły dzieciom z wszawicą, nawet w aktywnej fazie choroby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komunikacja w rządzie kuleje? O działaniach dowiadują się z internetu

Wszy przenoszą się głównie przez bezpośredni kontakt, co w przedszkolach jest powszechne. Wymiana przyborów do włosów między dziećmi dodatkowo sprzyja rozprzestrzenianiu się pasożytów.

Ministerstwo zdrowia w 2023 r. wydało decyzję, że w przypadku podejrzenia wszawicy, pielęgniarka lub higienistka szkolna może kontrolować włosy uczniów, o ile rodzice nie wyrazili sprzeciwu.

Walka z wszami wymaga kompleksowego podejścia, w tym prania pościeli i wymiany przyborów do włosów. Zwalczanie wszawicy to nie tylko kwestia higieny osobistej, ale także odpowiedzialności społecznej.

Czytaj także:

Źródło: Radio Zet

Źródło artykułu:WP Wiadomości
szkołaprzedszkolawszy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)