PolitykaBędą nowi posłowie. Zajmą miejsca zwycięzców walki o PE

Będą nowi posłowie. Zajmą miejsca zwycięzców walki o PE

Posłowie, którzy zwyciężyli w wyborach do PE zwolnią miejsca w krajowym parlamencie. Zgodnie z przepisami zajmą je osoby, które zajęły kolejne miejsca na listach partii podczas głosowania w 2015 r.

Będą nowi posłowie. Zajmą miejsca zwycięzców walki o PE
Źródło zdjęć: © East News | Stefan Maszewski/Reporter
Arkadiusz Jastrzębski

27.05.2019 | aktual.: 25.03.2022 12:20

Spośród 9 senatorów, którzy kandydowali do Parlamentu Europejskiego, dostał się jedynie wicemarszałek Senatu Adam Bielan z PiS. Do czasu jesiennych wyborów parlamentarnych miejsce Bielana nie będzie obsadzone, a Senat będzie pracował w mniejszym składzie.

W wyborach do PE kandydowało aż 115 posłów na Sejm, ale sukces odniosło 19 z nich. To 16 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz trzech z Platformy Obywatelskiej.

Dwóch nowych posłów będą mieli mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego. Z tego okręgu do Parlamentu Europejskiego dostali się Bartosz Arłukowicz (KE) oraz Joachim Brudziński (PiS). Tego pierwszego zastąpi w sejmowych ławach Zofia Ławrynowicz.

Bardziej skomplikowana jest sytuacja z mandatem dla osoby, która zastąpią szefa MSWiA. Wynik na liście PiS z 2015 roku wskazuje na Halinę Szymańską, ale szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy już w kwietniu zapowiadała, że nie chce przenosić się na Wiejską. Kolejny na liście jest więc Rafał Mucha, brat prezydenckiego ministra Pawła Muchy. W Lubuskiem Elżbietę Rafalską zastąpi Marek Surmacz.

Oprócz Arłukowicza spośród posłów z Koalicji Europejskiej do Brukseli wyjedzie była szefowa rządu PO-PSL Ewa Kopacz oraz Andrzej Halicki. Za tą pierwszą do Sejmu wejdzie Michał Mazowiecki (syn byłego premiera), a za Halickiego Jacek Kozłowski, były wojewoda mazowiecki (kilka miesięcy temu wykluczony z PO).

Z rządu do PE

Wróćmy do PiS. Miejsce wicepremier Beaty Szydło w Sejmie zajmie prawdopodobnie startujący cztery lata temu z okręgu małopolskiego Krzysztof Kozik. Do PE dostała się również minister edukacji Anna Zalewska, a w krajowym parlamencie zastąpi ją najpewniej Maciej Badora (okręg dolnośląski - Wałbrzych).

Mandat europosła obejmie rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek - z okręgu w Chełmie (Lubelskie) do Sejmu wejdzie za nią Tomasz Zieliński.

Minister w Kancelarii Premiera Beatę Kempę może zastąpić na Wiejskiej Zdzisław Brezdeń (Wrocław). Rzeczniczkę rządu Joannę Kopcińską zastąpi Alicja Kaczorowska z okręgu łódzkiego. Mandat europosła wywalczył również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, którego zastąpi Katarzyna Czochara (Opolskie).

PSL odzyska mandat

Byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego zastąpić może startujący z okręgu sieradzkiego Paweł Rychlik, a Elżbietę Kruk Sławomir Skwarek (Lublin).

Miejsce posła Bogdana Rzońcy przypadnie Adamowi Śnieżkowi z okręgu w Krośnie, a posłankę Izabeli Kloc zastąpi Katarzyna Dutkiewicz (Rybnik). Mandat po wiceministrze energii Grzegorzu Tobiszowskim z Katowic przypadnie z kolei Marii Nowak.

Na Podlasiu Krzysztofa Jurgiela zastąpi Henryk Wnorowski, który w 2015 r, zajął niepremiowane mandatem miejsce na liście rządzącego ugrupowania. Byłą posłankę PSL (obecnie w PiS) wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelikę Możdżanowską zastąpi startujący z listy PSL w Kaliszu Piotr Walkowski.

Tarczyński może być 20. europosłem

Nie jest wykluczone, że do Brukseli wyjedzie jednak nie 19, ale 20 dotychczasowych posłów. Osobą, która ewentualnie zasiądzie w europarlamencie - dopiero wtedy, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską - jest Dominik Tarczyński z PiS. Może go zastąpić Piotr Słoka z okręgu świętokrzyskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

posełmandatlista
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)