Anegdota Dudy o sędziach. Na koniec zadał pytanie
Andrzej Duda wygłosił swoje zdanie na temat pracy sędziów podczas konferencji naukowej w Sądzie Najwyższym. W pewnym momencie nawet posłużył się wymyślonym przykładem.
Prezydent Andrzej Duda mówił w czwartek podczas konferencji naukowej w Sądzie Najwyższym, że w demokratycznym państwie prawa nie ma zgody na kwestionowanie statusu sędziów powołanych przez KRS po 2018 r.
- Jako wartości konstytucyjne zobowiązują one wszelkie podmioty władzy w państwie do zagwarantowania warunków ich wprowadzania w życie oraz do poszanowania wynikających z nich atrybutów władzy sędziowskiej. Niezależność sądów i niezawisłość sędziów to nie tylko przywilej. To także, a może właśnie przede wszystkim, zwiększona odpowiedzialność za podejmowanie decyzji - mówił prezydent.
Andrzej Duda opowiedział moralizatorską anegdotę
W pewnym momencie opowiedział anegdotę o zatrzymaniu przez policję sędziego, który przekroczył prędkość, wyprzedzał na podwójnej ciągłej. - I potem przychodzi do orzekania, stoi człowiek, który popełnił jakiejś wykroczenie czy przestępstwo i sobie myśli, że sędzia sam popełnia wykroczenia, a teraz będzie orzekał wobec mnie. Czy to buduje opinię o wymiarze sprawiedliwości? - mówił Duda.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Konferencja naukowa "Lavoro pericoloso. O pracy sędziego" poświęcona wyzwaniom służby sędziowskiej, została zorganizowana w czwartek w Sądzie Najwyższym we współpracy z sędziami i naukowcami z Włoch. W spotkaniu naukowców, które otworzyła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, wzięli udział także m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, a także przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.
Podczas konferencji wygłoszono referaty dotyczące różnorodnych wyzwań związanych z pracą sędziego w - jak zaznaczyło biuro prasowe SN - zmieniającym się świecie w ujęciu historycznym, filozoficznym, jak i w kontekście najnowszych badań naukowych nad niezawisłością sędziów. W spotkaniu wzięli udział polscy i włoscy znawcy przedmiotu.
Przeczytaj także:
Źródło: PAP/X/WP