Kiepska informacja dla milionów Polaków. Niebawem dostaną pisma
Już teraz trwa liczenie, jak bardzo zmienią się ceny czynszów w 2025 roku. Na przełomie grudnia i stycznia do milionów Polaków trafią pisma z nowymi stawkami. Eksperci wskazują, że podwyżki są nieuniknione.
Od nowego roku spodziewane są podwyżki czynszów. - Są nieuniknione - mówi "Faktowi" Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości. Jak czytamy, spółdzielnie mogą podnieść opłaty o ok. 4-5 proc., ale w innych podwyżka może być już mocnej odczuwalna.
"Fakt" wyjaśnia, że ma to związek między innymi ze wzrostem płacy minimalnej, która w tej chwili wynosi 4 tys. 300 zł brutto, a od 2025 r. wzrośnie do 4 tys. 666 zł brutto. Taką pensję otrzymują najczęściej osoby sprzątające w biurach, blokach, a to tylko ułamek kosztów, za jakie płacą lokatorzy w czynszach - wskazuje Bartosz Turek, ekspert HREIT. Do tego dochodzą jeszcze ceny wody, ciepła, usług kanalizacyjnych czy prądu. - I tu nie wiemy, czy w przyszłym roku ceny będą dalej przez państwo mrożone - dodaje Turek.
Rosnące ceny. Firmy zapowiadają
Jak wynika z badania BIG InfoMonitor, 40 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw planuje do końca roku podnieść ceny swoich produktów i usług.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PiS przejmie władzę? Ekspert przedstawił dwa scenariusze
BIG InfoMonitor poinformował, że prawie 55 proc. biorących udział w badaniu przedsiębiorców informuje o wzroście cen, z czego ok 15 proc. już je podniosło, a kolejne 40 proc. zamierza zrobić to do końca roku.
"Gdy uwzględnimy zarówno tych, którzy już to zrobili oraz zapowiadających podwyżki, to wyższe ceny w tym roku znajdziemy w ofertach ponad 54 proc. mikrofirm, 60 proc. małych firm, jak i 44 proc. średnich" - podano. Co piąty średni przedsiębiorca nie podjął jeszcze decyzji o ewentualnych zmianach cen; wśród najmniejszych wątpliwości ma co dziesiąta firma.
Najczęściej wzrost cen przewidują firmy z branży budowlanej – ok. 63 proc., przy czym już wcześniej ponad 16 proc. przedsiębiorców podniosło stawki. Podwyżki planuje również co druga firma transportowa. W usługach, handlu i przemyśle niemal 32 proc. firm nie zamierza zwiększać cen, a ponad 22 proc. rozważa ich obniżkę.
Z badania wynika, że do podnoszenia cen przedsiębiorców skłaniają głównie rosnące koszty pracy, które są obciążeniem głównie dla przemysłu i handlu. Branża transportowa oraz budowlana także borykają się z rosnącymi wynagrodzeniami, ale częściej przyczyn podwyżki cen upatrują w wyższych rachunkach za gaz i prąd oraz inflacji. Ta ostatnia jest też najczęściej wskazywana przez firmy usługowe.
Źródło: Fakt/PAP