Zbliża się koniec wojny? Zełenski podał termin
Sytuacja na froncie stwarza szansę na wdrożenie planu, który mógłby zakończyć wojnę w Ukrainie przed końcem 2025 roku - poinformował w środę w Dubrowniku ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wspólnie z premierem Chorwacji zainaugurował Szczyt Państw Europy Południowo-Wschodniej i Ukrainy.
Dzięki zdecydowanym działaniom wojna może zakończyć się przed końcem 2025 roku. Włochy, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i USA niezmiennie dążą do zapewnienia bezpieczeństwa Europy; razem możemy osiągnąć wszystko, czego chcemy - ogłosił prezydent Ukrainy.
Kreml chce zdestabilizować Europę
Zełenski podkreślił, że wojna w Ukrainie stanowi zagrożenie dla stabilności wschodniej Europy, a wszystkie rosyjskie groźby są realne.
- Kreml chce zdestabilizować Europę, zarówno na Bałkanach, jak i nad Bałtykiem, ingerując w sprawy innych państw. Dlatego musimy wzmocnić nasze zdolności obronne i zawierać dwustronne umowy o bezpieczeństwie, których mamy jako Ukraina już 26 - zauważył Zełenski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przed rozpoczęciem szczytu, prezydenci Chorwacji i Ukrainy podpisali umowę o długoterminowej współpracy i wsparciu między ich krajami, formalizując istniejącą już współpracę w zakresie pomocy humanitarnej, rozminowywania oraz ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.
Integracja z Unią Europejską
Prezydent Ukrainy odniósł się również do wysiłków Kijowa i innych państw uczestniczących w szczycie w Dubrowniku, dotyczących członkostwa w Unii Europejskiej.
- Jeśli Europa nie będzie zjednoczona, nie możemy oczekiwać pokóju. Rozpoczęte już procesy integracyjne muszą przynieść owoce, a Unia Europejska musi zjednoczyć cały kontynent - podkreślił Zełenski.
Gospodarz szczytu, premier Chorwacji Andrej Plenković, w otwierającym przemówieniu przypomniał o wsparciu, jakiego jego kraj udzielił Ukrainie walczącej z rosyjską agresją.
- Chorwacja stała po stronie Ukrainy od 1991 roku, a Ukraina jako jedna z pierwszych uznała naszą niepodległość. Nasza pomoc jest dziś wieloaspektowa i obejmuje 300 mln euro wsparcia humanitarnego, energetycznego oraz wojskowego. Przekazaliśmy Ukrainie specjalistyczną wiedzę dotyczącą powojennych problemów, takich jak rozminowywanie i opieka nad weteranami. Ponadto przyjęliśmy ok. 30 tysięcy ukraińskich uchodźców i weteranów do chorwackich szpitali - wyliczył Plenković.
Deklaracja końcowa
Po zakończeniu rozmów, uczestnicy szczytu mają podpisać deklarację, której główne punkty będą dotyczyły potępienia rosyjskiej agresji, wsparcia dla integralności terytorialnej Ukrainy, w tym potwierdzenia przynależności Krymu do tego kraju, poparcia dla pokojowego planu Zełenskiego, ścigania zbrodniarzy wojennych oraz wsparcia Kijowa na drodze do UE i NATO.